Son Dakika Haberi İle Kanal İstanbul Güzergahı

Bu sabah itibari ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı  Ahmet Arslan sıcağı sıcağına Kanal İstanbul Güzergahı İle İlgili Açıklama Yaptı. Daha önce Kanal İstanbul Projesinin güzergahı ile ilgili ön görülen ve tahmin edilen güzergahlar bu açıklama ile birlikte kesinleşmiş oldu.

Güzergahın Adı : “Küçükçekmece-Sazlıdere-Durusu”

Tarışmalara son noktayı koyan Arslan ” Küçükçekmece-Sazlıdere-Durusu” güzergahları proje için en mantıklı, uygun güzergah olarak belirlenmiştir. dedi. Projenin hangi zamanda başlayacağıda açıklandı. Diğer büyük projeler gibi “Yap İşlet Devret” modeli olacak.

İşte Bakan Arslan’ın açıklamaları:

Bütün çalışma ve verileri aldık. Çevresel koşulları tespit ettik. Maden ve sit alanlarını, yer altı ve yer üstü toprak ve su kaynaklarını inceleyerek 5 farklı güzergah üzerinde yoğunlaştık. Şimdi de tespit ettiğimiz alternatif üzerinde çalışmalara devam edeceğiz. Yeraltı su modelleme çalışmalarının yanı sıra sayısal modelleme çalışmaları devam etmektedir. Deprem tehlikesi sonuçları 2475 yıllık ortalama yenileme sürelerine bağlı kalarak çalışmalar yapılmıştır. Deprem bilgi birikimine göre belirlenmiştir. Risk değerlendirmesi kapsamında olabilecek depremlerin olası alanları ve büyüklüklerine göre modellemeler yapılmıştır.

“10 BİN METRE SONDAJA İLAVE OLARAK 7 BİN METRE DAHA SONDAJ”

Dalgaların seviyesi en olumsuz senaryolara göre düzenlenmiştir. 10 bin metre sondaja ilave olarak 7 bin metre daha sondaj yani toplam 17 bin metre sondaj 2017 sonunda tamamlanmış, göl ve deniz tabanından çıkacak kazı malzemeleri, dolguda kullanılması dahil tüm hususlar değerlendirmiştir.

Kanal İstanbul’un Kesin Güzergahı Belirlendi.

Bu Çalışmalar doğrultusunda daha önce 5 güzergahda yapılan çalışmalarda alınan veriler ışığında yeni güzergah belirlenmiştir. Güzergah Küçükçekmece, Sazlıdere, Durusu Hattı. olarak yaklaşık 45 kmlik bir bölge belirlenmiş oldu. 3. Havalimanına konumu ise Küçükçekmece girişi olarak belirlendi.

Kanal İstanbul projesi Ne Zaman Başlar ?

Güzergahın belirlenmesi ile birlikte netleştirilen projenin asıl zor kısmının yeni başladığını belirten Ahmet Arslan “Yap işlet devret modeli ve kamu özel işbirliğinin diğer alternatifleri dahil karma bir modelle ihale sürecini bitirip bu sene içerisinde kazma burmayı planlıyoruz.” dedi

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz