Isı Pay Ölçer Kullanımı Zorunlu mu?

Merkezi sistem ile ısınan binalarda ısı pay ölçer sistemi kullanılıyor. Peki, ısı pay ölçer kullanmamanın herhangi bir cezası var mı, bu sistemi kullanmak zorunlu mu?

Ceza Bulunmuyor

5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu 2 Mayıs 2012 tarihinden itibaren Türkiye’deki merkezi sistem ile ısınan tüm binalarda bu sistemin kullanılmasını zorunlu hale getiriyor. Bunun yanı sıra ısı pay ölçer kullanımı zorunluluğu, beraberinde herhangi bir cezayı getirmiyor. Merkezi sistem ile ısınan binaların, ısı pay ölçer sistemine geçmemesi durumunda ceza uygulanması durumu kanunlar kapsamında yer almıyor.

Isı Pay Ölçer Taktırmayan Yönetim

Merkezi sistem ile ısınan bir binada oturan kişi, yönetimin ısı pay ölçer sistemini taktırmaması durumunda sulh hukuk mahkemesine başvurarak dava açma hakkına sahip oluyor. Isı pay ölçer sisteminin kullanılması durumunda, her kişi kendi kullandığı enerjinin bedelini ödemekle yükümlü oluyor. Pay ölçer sayesinde her dairenin ne kadar enerji kullandığı belli oluyor.

Isı Pay Ölçerin Kullanımı

Isı pay ölçer, içerisinde bulunduğu ortamın sıcaklığının istenen seviyeye ulaşması durumunda vanayı yönetiyor ve içeriden geçen sıcak suyu kesiyor. Termostatik vanada 1 ve 5 arasında kademe seçenekleri yer alıyor. Sıcaklık, bu kademelere göre ayarlanabiliyor. Termostatik vana ile birlikte 15 derece sınır bulunuyor ve odanın sıcaklığı 15 derecenin altına inmiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz