Isınmak için doğalgazı yurt dışından ihraç eden Türkiye her yıl bunun için milyonlarca dolar ödemeye devam ederken hükümet bu yüksek faturaya dur demek için yeni çareler aramaya de

Isı Yalıtımına Vergi İndirimi Dönemi Başlıyor
Isınmak için doğalgazı yurt dışından ihraç eden Türkiye her yıl bunun için milyonlarca dolar ödemeye devam ederken hükümet bu yüksek faturaya dur demek için yeni çareler aramaya devam ediyor. Bunlardan biride ısınma giderlerinden tasarruf etmek için ısı yalıtımı yapılmasını teşvik etmek olarak öne çıkıyor. Çıkarılan kanun ile beraber artık yeni yapılan binalarda ısı yalıtımı yasal bir zorunluluk olarak uygulanırken eski binalarda da ısı yalıtımını teşvik etmek için vergi indirimi düzenlemesine gidilmesine karar verildi. 
Enerji kaynaklarının verimli kullanılması konusunda uygulanacak olan yeni dönemde işletmeler artık yapacakları ısı yalıtımı giderlerini yıllara yayarak değil tek seferde gider kalemine ekleyebilecekler. Yine kira geliri elde eden kişiler de aynı haktan yararlanabilecek. Yine enerji tasarrufu elde edebilmek ve ısı yalıtımı sağlamak amacı ile düzenlenen sözleşmelerden de damga vergisi kesintisi yapılmayacak. 
En Çok Isı Kaybı Yalıtımsız Binalarda Yaşanıyor 
Kış mevsiminde çok daha büyük bir önem kazanan ısı yalıtımı hakkında yapılan araştırmalarda yalıtımı olmayan binalarda en fazla ısı kaybının dış duvarlarda meydana geldiği görülüyor. Yüzde 40 oranında dış duvarlar evin ısısını çekerken yüzde 30 oranındaki ısı kaybı da camlardan meydana geliyor. 
Isı Yalıtımı Olan Binalarda Isı Tasarrufu Yüzde 50 ‘ye Varıyor
Isı yalıtımı yapılan binalarda ısı tasarrufunun en az yüzde 25 olduğu bilinirken kullanılan malzemelerin kalitesi ve işçilik gibi faktörlerle bu oran yüzde 50 seviyesine kadar yükseliyor. Bu da nerede ise bir kışlık yakıt gideri ile iki kış geçirmeniz anlamına geliyor. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.