İsim denklik belgesi nedir? İsim denklik belgesi ne işe yarar? İsim denklik belgesi herhangi bir vatandaşlıktan Türkiye vatandaşlığına geçiş yaptığı zaman lakabının aynı olduğunu beyan etmiş olmaktadır. Peki isim değişiklik belgesini nereden alırız? İşte detaylar…

İsim denklik belgesi nedir?

İsim değişiklik belgesi, karşımıza vatandaşlık geçişlerin çıkmaktadır. Bu belge ile başka bir vatandaşlıktan ülkemize geçerken lakabın aynı kişi olduğu beyan edilmek üzere alınır. İsim denklik belgesi istekleri net bir şekilde ilgili olan yerleşim yerlerinde bulunan Nüfus müdürlüklerine yapılmalıdır. Nüfus müdürlükleri ise bu talepte bulunan kişilerin Türk vatandaşlığı almadan önceki isim ve soyisim nüfus kaydında yer alıp almadığını detaylı bir şekilde inceler. Eğer varsa denklik belgesi düzenlenir ve kişiye verilir.

Bu belgeyi talep eden kişi Türk vatandaşlığı almadan önce ad ve soyadı bulunmuyorsa, isim denklik belgesi isteği, genel müdürlüklere intikal ettirilmek üzere talep edinir. Genel müdürlük tarafından ilgili dosya üzerinde bazı incelemeler yapılır ve kişinin daha önceki ad ve soyadı ile alakalı yeterli bilgi ve belge bulunuyorsa, denklik belgesi düzenlenir ve kişiyi verilir.

Talep eden kişinin ad ve soyadı bilgileri bulunan dosya içerisinde yeterli bilgi ve belge yoksa eğer, denklik belgesi düzenlenmesi talep edilemez. Talep edilse bile bu işlem mümkün değildir.

İsim denklik belgesi nereden alınır?

İsim denklik belgesini almak isteyen kişiler, Başbakanlık Nüfus ve vatandaşlık işleri genel müdürlüklerinden alabilirler.

Sizlerinde soruları olursa eğer yorum kısmından sorabilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz