İskan Almak Zorunlu Mu?

İskan; ruhsatlı olan binaların ruhsat şartlarına uygun olarak inşa edildiğini kanıtlayan bir belgedir. Bu belgede ek içerik olarak binanın adresi, tapu kaydı, inşaatın tamamlanma tarihi, arsa payları, metrekaresi, binada yer alan bağımsız bölümlerin cinsleri ve mekan sahibinin isimleri yer almaktadır. İskan, temel olarak binanın kimliği olarak tanımlanabilmektedir. Ancak bu belgeyi sadece inşaat sahipleri, inşaat müteahhidi ya da inşaatın yetkilisi alabilmektedir. Alım sürecinde bu belge, mevcut belediyenin İmar Müdürlüğü’ne teslim edilir. Bu süreçte belediye personelleri, yapıyı yerinde ziyaret ederek iskan belgesinin teyidini gerçekleştirmektedir. “İskan almak zorunlu mu?” sorusunun cevabı ise kesinlikle “evet” olacaktır. Ruhsatlı binaların iskan belgesine sahip olması zorunludur.

İskan Belgesi Almak İçin Gerekli Evraklar

İskan almak zorunlu mu?” sorusunu soran kişiler, aynı zamanda “İskan için gerekli evraklar nelerdir?” sorusunu da sormaktadır. Bu sorunun cevabı ise aşağıda liste halinde açıklanmıştır.

  • Dilekçe
  • Temel Vizesi
  • Vergi İlişik Kesme Belgesi
  • Kanal Bağlantı Vizesi
  • Ön ve arka cephenin 13×18 boyutlarında 2 adet fotoğrafı
  • Isı Yalıtım Vizesi
  • Toprak(Hafriyat) Vizesi
  • 150 m2’nin üzerinde bulunan yapılar için harç.

Bu belgeler sayesinde inşaat sahipleri, ruhsatlı yapıları olduğu sürece bu belgenin sahibi olabilmektedir. Bu belge sayesinde yapı, İmar Müdürlüğü kayıtları arasında yer alır ve herhangi bir problem ile karşılaşılmamaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz