İskan Ruhsatı Nasıl Alınır?

İskan kelime anlamı olarak binalar için ruhsata ve ruhsatta gösterilen eklere uygun bir biçimde yapıldığını gösteren belgeye deniyor. İskan ruhsatının temin edilebilmesi için inşaat çalışmalarının tamamlanmış olma elzem durumlardan bir tanesi olarak söylenebilir. Dolayısı ile iskan inşaat sektöründe oldukça kritik bir önceliğe de sahip.

İnşaatın bitim tarihi, tapu kaydı, tapu adresi, bağımsız bölmelerin numaraları, arsa paylarını, metrekare ölçülerini gösteren ve İmar Müdürlüğü Yapı Kullanma İzni birimleri tarafından verilen bu belgenin toplamını iskan olarak değerlendirebiliriz.

İskan Ruhsatı Başvurusu

İskan raporunun alınması için inşaat sahibinin veya yetkilinin dilekçesi ile beraber belediyenin ilgili birimlerine başvuru yapması gerekiyor. Başvurunun yapılmasının ardından belediyenin görevli kimseleri inşaatı yerinde inceleyerek nihai raporlarını üst birimlerine sunuyorlar. Yerinde yapılan kontrollerin ardından inşaatın iskan alıp alamayacağı da neticeleniyor.

Yapı ruhsatının alınmasının hemen ardından geçen 2 senelik süre içerisinde inşaatın mutlaka başlamış olması gerekiyor. Bir diğer madde ise iskan ruhsatı almak için belirli belgelere ihtiyaç duyduğunuz gerçeği olarak söylenebilir.

Dilekçe, temel vizesi, kanal bağlantı vizesi, ısı yalıtım vizesi, toprak vizesi gibi belgeler iskan ruhsatı alınması için mutlaka belediyeye sunulması gereken dokümanlar arasında yer alıyor.

İskan Zorunlu Mudur?

Peki iskan almak zorunlu mu? Bu sorunun cevabı şüphesiz ki pek çok kişinin de merak ettiği soru işaretlerini oluşturuyor. Su, elektrik gibi temel ihtiyaçları maliyetli bir şekilde kullanmak istiyorsanız evet yapınıza iskan ruhsatı almak zorunlu bir konumda yer alıyor.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz