İskan Dışı Alan Ne Demek?

Resmi şekilde belirlenen yerleşik alanlar dışında kalan ve sınırlar ile belirtilen alanlara verilen genel isim olarak karşımıza çıkıyor. Bu alanlar farklı bir çerçevede ele alınıyor ve imar müdürlüğü bu alanlar hakkında gerekli çalışmaları yapmaya devam ediyor. İskan dışı alanlarda yapısal işlemleri gerçekleştirebiliyor ve yine ilgili kurumdan izin alarak hareket edebiliyorsunuz. Bazı şartlar sağlandığı takdirde bu alanlarda entegre tesis yapımı söz konusu olabiliyor. Az önce de belirttiğimiz gibi bu alanlarda çalışma yapmak istiyorsanız ilgili kurumdan resmi bir evrak ve gerekli belgeler doğrultusunda izin almanız gerekiyor. İskan ışı alanlar genellikle köy ve mezralarda karşımıza çıkıyor. Üretim ve pazarlama çalışmaları için sizler de dilerseniz bu alanları kullanabilirsiniz ancak yapı yaklaşma mesafesini aşmadan ve resmi sınırları aşmadan gerekli çalışmaları yapmanıza izin veriliyor.

Az önce de bahsettiğimiz gibi köy ve mezra gibi yerleşik alanlar dışında kalan çok fazla alan karşımıza çıkıyor ve köy halkı da bu iskan dışı alanları ticari anlamda değerlendirmek adına ilgili kurumlara başvurularını yapıyor. Kümes, ağıl, otlak gibi iskan dışı alanlar için sizler de izin aldığınız takdirde gerekli çalışmaları yapabiliyorsunuz. İskan dışı alanlarda dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesi yapı yaklaşma mesafesidir. Bu mesafe herhangi bir şekilde ihlal edildiği takdirde gerekli çalışmalar yapılır ve yıkım işlemleri başlatılır. Bu durumda itiraz etme gibi bir durum söz konusu değildir çünkü iskan dışı alanların değerlendirilmesinde kesin kararlar karşımıza çıkıyor ve yaşam alanlarına müdahale edilmeyecek şekilde bir yapılaşmaya izin veriliyor. İskan dışı alan çalışmaları için ilgili kurumdan daha net bilgiler alabilir ve bulunduğunuz alanda yapacağınız çalışmaları da yine ilgili kuruma aktarmanız gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz