İskân Nedir, Nasıl İskân Alınır?

/ 1 Şubat 2018 / 7.183 / yorumsuz

İskân Nedir, Nasıl İskân Alınır?

İskân Nedir, Nasıl İskân Alınır?

Pek çok kişinin sadece taşınmaz satışlarında adını duyduğu iskân kavramı aslında büyük bir öneme sahiptir. Günümüzde bankalar artık iskânı olmayan konutlar için kredi vermeyi kabul etmezken yine pek çok yasal işlem içinde mutlaka taşınmazın bu belgeye sahip olması istenmektedir. Peki, iskân nedir ve nasıl alınır?

İskân Nedir?

En basit tanımı ile iskân taşınmazın kullanım belgesidir. Bilindiği üzere inşaata başlandığı anda taşınmazın sınırları içerisinde bulunduğu belediyeden inşaat ruhsatı alınır. İnşaat tamamlandıktan sonra ise konutun gerekli kurallara uygun olarak yapıldığı ve tamamlandığını gösteren iskân belgesinin alınması gerekir. İskân belgesinin alınabilmesi için belediye tarafından onaylanan inşaat projesine uygun olarak yapılması, projenin dışına hiçbir şekilde çıkılmaması, inşaat için gereken sigorta primleri ve harçların eksiksiz olarak yatırılması gerekir. Tüm bunların eksiksiz olarak yerine getirilmiş olması durumunda iskân çıkartılır.

İskan ( Yapı Kullanma İzin Belgesi ) Örneği

İskan aynı zamanda yapı kullanma izin belgesi olarak adlandırılır. belediyelerce verilen bu belge üzerinde Yapı kullanma izin belgesi adı ile verilir. Bu dosyanın bir örneğini aşağıda bulaiblirsiniz.

Nasıl İskân Alınır?

İskân almak için inşaatın sahibinin, müteahhidin ya da bunlar tarafından görevlendirilen bir yetkilinin inşaatın sınırlarının içerisinde yer alan belediyeye başvurmaları yeterlidir. Başvurunun ardından belediyenin ilgili departmanı inşaatı yerinde inceler ve eksiksiz olarak tamamlandığını belirlerse iskân belgesini onaylayarak ilgili işlemleri tamamlar. İskân almak için mutlaka müteahhidin iş bitirme belgesi almış olması gerekir. İş bitirme belgesi alınmadan iskân kesinlikle çıkarılamaz. Yine yapı denetim firmasına borcun bulunmadığını gösteren hak ediş belgesi istenmektedir. Bu belgeler tamamlandıktan sonra belediyeye başvuruda bulunulması yeterli olacaktır.

 


Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.
Etiketler
Cemal Çömlek

lk çalışmalarımı TOKİ-Emlak yönetimi bünyesinde halkla ilişkiler alanında gerçekleştirdim.İşletme lisans derecesi sahibiyim. Bilgi birikimlerimi sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyorum.