İskân Nedir, Nasıl İskân Alınır?

 

Pek çok kişinin sadece taşınmaz satışlarında adını duyduğu iskân kavramı aslında büyük bir öneme sahiptir. Günümüzde bankalar artık iskânı olmayan konutlar için kredi vermeyi kabul etmezken yine pek çok yasal işlem içinde mutlaka taşınmazın bu belgeye sahip olması istenmektedir. Peki, iskân nedir ve nasıl alınır?

İskân Nedir?

 

En basit tanımı ile iskân taşınmazın kullanım belgesidir. Bilindiği üzere inşaata başlandığı anda taşınmazın sınırları içerisinde bulunduğu belediyeden inşaat ruhsatı alınır. İnşaat tamamlandıktan sonra ise konutun gerekli kurallara uygun olarak yapıldığı ve tamamlandığını gösteren iskân belgesinin alınması gerekir. İskân belgesinin alınabilmesi için belediye tarafından onaylanan inşaat projesine uygun olarak yapılması, projenin dışına hiçbir şekilde çıkılmaması, inşaat için gereken sigorta primleri ve harçların eksiksiz olarak yatırılması gerekir. Tüm bunların eksiksiz olarak yerine getirilmiş olması durumunda iskân çıkartılır.

 

İskan ( Yapı Kullanma İzin Belgesi ) Örneği

 

İskan aynı zamanda yapı kullanma izin belgesi olarak adlandırılır. belediyelerce verilen bu belge üzerinde Yapı kullanma izin belgesi adı ile verilir. Bu dosyanın bir örneğini aşağıda bulaiblirsiniz.

Nasıl İskân Alınır?

İskân almak için inşaatın sahibinin, müteahhidin ya da bunlar tarafından görevlendirilen bir yetkilinin inşaatın sınırlarının içerisinde yer alan belediyeye başvurmaları yeterlidir. Başvurunun ardından belediyenin ilgili departmanı inşaatı yerinde inceler ve eksiksiz olarak tamamlandığını belirlerse iskân belgesini onaylayarak ilgili işlemleri tamamlar. İskân almak için mutlaka müteahhidin iş bitirme belgesi almış olması gerekir. İş bitirme belgesi alınmadan iskân kesinlikle çıkarılamaz. Yine yapı denetim firmasına borcun bulunmadığını gösteren hak ediş belgesi istenmektedir. Bu belgeler tamamlandıktan sonra belediyeye başvuruda bulunulması yeterli olacaktır.

İskan Olmazsa Ne Olur?

Eğer iskan almamış bir bina varsa bu bina yasal sürecini tamamlamadığı anlamına gelir. İmarlar kanununa göre; ruhsat tarihinden itibaren tam 5 yıl içerisine dek inşaatın bitirilmesi ve iskan raporunun alınması gerekiyor. Bu işlem zorunlu bir işlemdir. Eğer 5 yıl içerisinde inşaat bitmiş ve buna rağmen iskan raporu alınmamış ise inşaatın ruhsatı hükümsüz hale gelecektir. Yani kaçak ruhsat durumu içerisinde sayılacaktır. Belediye para cezası veya yıkım işlemi gerçekleştirebilir. Bunla beraber su ve elektrik gibi mesken aboneliklerinizi maalesef alamazsınız.

İskan Sorgulama

İskan belgesi sorgulama işlemini, e-devlet üzerinden veya imar müdürlüğüne giderek sorgulama yapabilirsiniz. İskan sorgulama işleminde inşaatın 5 yıl kadar süresi olduğunu unutmayınız.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz