İskan Nedir Tanımı ( Oturum İzni )

İskân, ruhsatı olan binalar için, yapının ruhsat ve eklentilerine cazip olarak tamamlandığını gösteren ve Belediyelerin İmar Müdürlüğü Mimari Kullanma İzni birimleri aracılığıyla düzenlenen belgeye verilen isimlendirmedir.
 
İskan Nasıl ve Nereden Alınır?

İskân oturma izni raporunu almak için inşaat yetkilisinin bir dilekçe ile belediyeye başvurması gereklidir. Yapı kullanma izni ‘yapı tamamı ile bittiği halde bütününün, kısmen kullanılması olası kısımları tamamlandığı halde bu kısımlarının kullanılabilmesi için inşaat ruhsatını verici belediye, valilik veya yeminli özgür mimarlık ya da mühendislik ofislerinden, ruhsata elbette olmayan yapıların tamamıyla ya da kısmen kullanılabilmesi için ise ilgilenen belediye ve valilikten müsade alındığını gösterir kanıttır. İskân ( mimari kullanım izni ) için mal sahibinin müracaatı üst kısmına yapının ruhsat ve eklerine cazip olduğu ve kullanılmasında fen durumundan mahzur görülmediğinin tespiti gereklidir.

Belediyeler, valilikler mülk sahiplerinin müracaatlarını en geç otuz gün içerisinde neticelendirmek zorundadırlar. Olumsuz halde bu müddetin bitiminde yapının tamamının ya da biten kısmının kullanılmasına müsade verilmiş olarak sayılır. Fakat müracaat yeminli özgür mimarlık ve mühendislik bürosuna yapılmış ise bu ceza yürütülmez. Yeminli ofis, müracaatı bu zaman içerisinde müspet ya da menfi kesinlikle sonuçlandırmak mecburiyetindedir.

İskân kelimesinin sözlükteki manası nedir? 
 
1 – Yurtlandırma, yerleştirme.
2 – Yurtlanma, yerleşme. İskân sınırı İmar sınırı içerisinde mimari yapma izni verilen bölgeler ile müsade verilmeyen bölgeleri ayıran hudut.

 
Siz İskanınızı Aldınız mı?

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz