İskan Olmayan Evde Oturmak Sorun Çıkartır mı?

Yapının inşaat işlemlerinin tamamen sonuçlanması ve oturmaya hazır hale gelmesi durumunda iskan belgesinin alınması gerekiyor. Peki, iskan olmayan evi satın almak, oturmak herhangi bir sorun teşkil eder mi?

İskan Nedir?

İnşaat çalışmaları sonra eren ve hazır hale gelen binalar için, belediyelerin imar birimi tarafından iskan izni düzenlenmesi gerekiyor. Böylece söz konusu bina yasal olarak oturuma hazır hale geliyor. Bu izni almak için de müteahhidin gerekli belgeler ve başvuru dilekçesi ile müracaat etmesi gerekiyor.
Bina için alınmış olan yapı ruhsatının alındığı tarihten sonraki iki yıl içerisinde çalışmalara başlanması ve beş yıl içerisinde de inşaatın bitmesi takdirinde yapı oturma izni alınabiliyor. İskan harcının ödenmesi ve dilekçe ile başvurulması gerekiyor.

İskan Olmayan Ev Satın Almak

Ev satın almak isteyenler, iskan yani yapı kullanma iznini kesinlikle göz ardı etmemelidir. Kimi zaman emlakçılar iskan sorununun kolaylıkla aşılabileceğini, evin satın alınmasının ardından da yapılabileceğini söylese de durum bu kadar kolay değildir. İskanı bulunmayan evi satın almak, birçok kısıtlamayı beraberinde getirmekle birlikte oldukça riskli, para kaybıdır.

İskan Olmadığında Getirilen Kısıtlamalar

İskan belgesi almamış olan gayrimenkuller bazı kısıtlamalar getiriliyor. Bazen bu kısıtlamaların arasına konut kredisi de girebiliyor. Bankalar iskan izni olmayan daireler için konut kredisi imkanları tanımayabiliyor. Bunun için konut sahibi olmak isteyenler, almayı düşündüğü konutun tapu tipinin Kat Mülkiyeti olmasına özen göstermeli, iskanı alınmayan tapulu taşınmazları tercih etmemeliler.

İskan izni bulunmayan binalardan konut satın alan kişiler doğalgaz, elektrik ve su aboneliği gibi bazı kamu hizmetlerinden yararlanamıyor. Ayrıca bunların yanı sıra, tapularının arsa sahibi lehine iptal edilmesi ya da tapuya kavuşamama gibi sorunlarla da karşılaşabiliyorlar.

İskan Yoksa Belediyede Gayrimenkulün Durumunu Sorgulayın

İskanı ( Oturum izni ) olmayan bir ev almanın duruma göre bazı riskleri mevcut olabilir. Yapı ruhsatı alınmış olan ve yapının bitmesiyle iskana çevrilebilecek şekilde evraklarının hazır olması önemlidir. İskanı olmayan bir evi alırken kontrol edilmesi gereken evrakların belediyede tam olup olmadığıdır. Müteahhitler genellikle iskan almak ile ilgili gevşek davranabiliyor. Bu evin iskan alımını kısıtlayacak bir durum olduğunu göstermez. Bina yapımında yapı ruhsatına uygun şekilde hareket edildiyse ve Belediyede Sorun Yoksa ( iskan alınabilir durumdaysa ) iskansız evde herhangi bir sorun yaşanmaz.

Belediyede sorgulama yaptığınızda iskan alımına müsait olmayan bir kısıtlama varsa yapı ruhsatında veya yapının inşaatında sıkıntı var demektir ve alma niyetinde iseniz pek doğru bir hareket olmaz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz