İskân Olmazsa Ne Olur?

İskan yani diğer adıyla bina kullanım izni, inşaatı biten tüm proje ve binalarda alınması gereken bir izin türüdür.

İskân raporu; Ruhsatı olan yapılar için ruhsat ve eklerine uygun olarak tamamlanmış olduğunu gösteren; tapu kaydını, ruhsat bilgilerini, inşaatın bitim tarihini, sınıflarını, numaralarını, adresini, metrekarelerini, bağımsız bölümlerin cinslerini, arsa paylarını, mal sahiplerini gösteren belge olarak bilinmektedir.

Bina kullanımı izin belgesi (iskân), Belediyenin İmar Müdürlüğe bağlı Yapı Kullanım İzni veren birim tarafından düzenlenir. Ancak binaya; inşaatının tasdikli projeye uygun bir şekilde yapılmaması; imara uygun yapılmaması durumunda ve yasal prosedür ve ona bağlı bulunan harçlardan ve sigorta primleri gibi giderleri ödememesi durumunda iskân izni verilmez. O halde bir yapıya iskân alınmazsa sonuç ne olur?

Su Ve Elektrik Faturalarında Artış

İskânı olmayan gayrimenkullere bazı yaptırımlar uygulanmaktadır. Bunlar arasında su şebekesine ait olan tarifesinden değil şantiye olarak görüleceğinden şantiye tarifesi sağlanması; bunun da daha faturalarda artış olması anlamına gelmesi yer almaktadır. Ayrıca elektrik faturası iskân yoksa yüksek gelecektir.

Yeni yapılarda iskân olmadığı sürece elektrik yüksek tarifeden ödenecektir. İskânı olmayan gayrimenkullere bazı bankalar kredi vermiyor. Bu nedenle iskânı olmayan bir daireye sahip olan kişi, ev kredisi ile evini satamaz.

İskân Nasıl Alınır?

Binalara iskân raporu alınması için inşaat sahibi, yetkilisi ya da müteahhidi dilekçe ile ilgili belediyeye başvurması gerekiyor. Belediyeye yapılan başvuruda şu belgeleri isteyecektir; vergi Dairesi’nden İlişki Kesme Belgesi, Yapı Kullanma İzni İstemi İçeren Dilekçe, Dış Kanal Belgesi, Cephe Fotoğrafları, Telekom Olur Yazısı, Yapı Denetim Kuruluşunun Raporu, Proje Müellifleri Raporu, Emlak Çevre Temizlik Vergisi Yoktur Yazısı, Tapu Kaydı Bilgileri.

 

 

 

 


 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz