İskan Ruhsatını Almayan Müteahhitlere Karşı İzlenen Yol

 

İskan ruhsatı, belediyenin İmar Müdürlüğü Yapı Kullanma İzni birimi tarafından düzenlenen, ruhsat sahibi binaların, ruhsat ve eklere uygun olup olmadığını gösteren bir belgedir.
Ne yazık ki, ülkemizdeki binaların yarısından fazlasının iskan ruhsatı bulunmuyor. Bunun sebebi, firmanın inşaatı projeye uygun yapmaması olabileceği gibi, sigorta primleri, kanuni prosedür ve ona bağlı harçları ödemesi de olabilir.

 

İskan ruhsatı nasıl alınır?

 

 

 

İskan ruhsatını almak için, söz konusu inşaatın sahibi, müteahhit ya da yetkili bir başka kişinin, belediyeye dilekçe vermesinden sonra, Yapı Kullanma İzni teknik elemanlarının kontrolü ve teyidi ile uygun olduğu takdirde, otuz gün içerisinde ruhsat alınabilir.

Binanın teknik bir eksiğine rastlanılmadığı takdirde, inşaat sahibinin ya da müteahhidin MESKİ, TEDAŞ, TÜRK Telekomünikasyon A.Ş., Sivil Savunma Müdürlüğü, İtfaiye Müdürlüğü gibi kuruluşlardan su, elektrik, telefon, sığınak, yangın, asansör tesisatları ile ilgili teknik raporlarla, yapının fenni sorumlusundan yapının kontrolü altında ruhsat ve eki projesine uygun olarak yapıldığına dair noter onaylı taahhütnameyi Yapı kullanma İzni Amirliğine vermesi gerekiyor.

 

Müteahhit İskan Ruhsatı Almadığı Takdirde Karşılaşılacak Durumlar

 

Sözleşmede belirtildiği halde, iskan alma sorumluluğunu yerine getirmeyen müteahhit, teslimi eksik yaptığı gerekçesiyle dava edilebilir. Dava sonucunda, müteahhit iskan iznini almaya mecbur tutulacaktır. Bu konuda bir diğer seçenek ise; müteahhidin borçlarının ödenmesi ve müteahhide rücu edilmesidir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz