Yerleşme bölgesi olarak ifade edilen iskan sahası nedir? İskan sahaları için yapı inşaatının yapılmasına izin var mı? İskan sahası dışında alan nedir? İşte iskan sahası hakkında merak edilen sorular ve cevapları…

İskan sahası nedir?

İskan sahası anlam bakımından yerleşme alanı olarak ifade edilmektedir. Yerleşme alanı ise anlamca imar sınırının içerisinde bulunan yerleşik alanla beraber gelişme alanlarının tamamını içinde bulunduran alana denir. Bir diğer anlamla ifade edecek olursak eğer; imar sınırı içerisinde inşaat yapmaya izin verilmiş alana denir. İskan sahası bir kentin düzen tasarında yer alan yapı yapılmasına olanak veya izin verilen bölge olarak belirtilir.

Gelişme alanı – inkişaf sahası: İmar planı içerisinde olan ve plan projesinde şehrin ve bölgenin gelişmesi için belirlenen alana denmektedir.

Yerleşik alan – meskun saha: İmar planı sırasında yerleşme olan alana denir. Kısacası yerleşilmiş alana denir.

Yerleşme dışı alan – iskan harici saha:  İmar planı ile imar sınırının alasında kalan ve yerleşik alan içerisinde olan ancak imar planlarında yerleşmesine izin verilmemiş olan alana denir.

Metropoliten alan: Bu alan ise belli bir nüfus sınırının üstüne çıkmış, mesela 1 milyonu geçen sosyal ekonomik gibi alanlarda uzmanlaşma düzeyine erişen konutsal, sanayisel ve benzeri bir çok dalda ana şehir ile yakın ilişkileri ve farklı yöntemleri olan kentsel yerleşmelerin tamamını içene alan alandır.

Sizlerinde soruları varsa yorum kısmından sorabilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz