İskânı Olan Binaya Yapı Kayıt Belgesi Verilir Mi?

Mevzuata aykırı olan yapıların imar sorunlarının çözülmesi için hayata geçirilen imar barışı yoğun ilgi görmeye devam ediyor. Türkiye’de yer alan 15 milyon yapıyı ilgilendiren imar barışı kapsamında mevzuata aykırılık taşıyan ve kaçak yapı kategorisine giren taşınmazların kayıt altına alınması amaçlanıyor. Verilen yapı kayıt belgesi ile bu yapılara ait kaçak yapı yıkım cezası ya da kaçak yapı para cezası gibi cezalar ortadan kaldırılıyor ve iskân belgesi alınmasının önü açılıyor. Peki, iskânı olan binaya yapı kayıt belgesi verilir mi?

 Sonradan Eklenen Yapı İçin Yapı Kayıt Belgesi Alınabilecek

Evet, iskânı olan binalarda iskân belgesi alındıktan sonra eklenen alanlar için yapı kayıt belgesi başvurusunda bulunulabilecek. Yapı kayıt belgesi sonradan eklenen bölüm için verilecek. Örneğin 250 metrekare bir daire için sonradan yapılan 100 metrekarelik bir eklenti için yapı kayıt belgesi toplam 350 metrekare için değil sadece sonradan yapılan 100 metrekarelik eklenti için verilecek. Bu da yapı kayıt belgesi ücreti için büyük bir avantaj sunacak. Bu sayede iskânlı yapıya sonradan yapılan eklenti kayıt altına alınacak ve kaçak yapı statüsünden çıkarılmış olacak.

Başvurular 31 Ekim 2018 Tarihine Kadar Kabul Edilecek

Yapı kayıt belgesi son başvuru tarihi 31 Ekim 2018 olarak belirlenirken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı isterse bu tarihi Bakanlar Kurulu kararı ile uzatabilecek. Yapı kayıt belgesi ücreti için ise 31 Aralık 2018 tarihine kadar ödeme imkânı sunulacak.

 

 


4 YORUMLAR

  1. İmar Affı hakkında daha fazla bilgi almak istiyorum. Bina çatı katı ile 4 kat 1.katın iskanı var diğer katlar sadece ruhsatlı ımar barışı yasasında yararlanırken iskanlı kat hesaba dahil mi yoksa yatacak paradan düşer mi tarih yaklaştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz