İskan Masrafları Ne Kadar, İskan Bize mi Ait?

/ 8 Kasım 2017 / / 7 Yorum

İskan Masrafları Ne Kadar, İskan Bize mi Ait?

İskânı Olmayan Konuta İskân Almak Ne Kadar Tutar?

 

Günümüzde iskân ile ilgili olarak pek çok çalışmaya imza atılmasına rağmen ne yazık her yüz konuttan 60 tanesinin iskânı bulunmuyor. İskânı olmayan binalara sonradan iskân verilebiliyor ancak bunun için aranılan koşulların yerine getirilmesi ve belirlenen bazı ücretlerin ödenmesi gerekiyor. Yapı kullanım izin belgesi olan iskân belgesi aslında binanın inşaatı bitirilir bitirilmez alınmaktadır.

 

İskan Bize mi Ait?

 

 

Ancak müteahhitlerin projeye uymamaları ya da aranılan koşulları yerine getirmemeleri gibi farklı nedenlere bağlı olarak bu izin alınmadan konut satışları da yapılabilmektedir. Aslında konutun iskânını almak tamamen inşaat sahibi ve müteahhide aittir. Bu süreçte yapılması gereken işlemler tamamlanır ve bu işlemlerin ücreti müteahhit tarafından karşılanır ve konutun maliyetine eklenerek konut satış fiyatı belirlenir. Özellikle de iskânı olmayan binalarda bu iznin tek bir daireye değil binaya verilmesi daha büyük sorunların yaşanmasına neden olur.

 

İskan ücteleri

 

 

İskan ücreti olarak toplam bina metrekaresine göre ücret belirlenmekte olup bina oturum alanı bin metrekare ve altında ise m2 başına 2,75 lira, 15 bin 50 bin metrekare arasındaki binalar için 3,08 TL, 100 bin metrekareye olan binalar için 3,41 lira ve 100 bin metrekareden daha büyük olan binalar için 3,85 lira olarak uygulanmaktadır. Burada tüketicileri zorlayan iskân tutarları değil iskânı vermek için belediyenin istediği koşulları sağlamaktır. Özellikle de alt yapı sorunları yaşayan binalarda iskânı almak için son derece yüksek tadilat giderleri söz konusu olabilmektedir.

İskan masrafları ile ilgili aklınıza takılan tüm sorunları

Bize yorumlayın!

 

 


Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

İskan Masrafları Ne Kadar, İskan Bize mi Ait? (7 Yorum)

  1. 3 yıldır binada oturuyoruz mütahit iflas etmiş ortada yok iskan alınmamış yapı denetime 20 bin tl.sini ödememiş belediye iskan için başvurduk 150 bin civarında bir masraf çıkıyor binada asma katlı 2 dükkan var üst katlarda dübleks binada 3+1 ve 2+1 dairelerden oluşuyor. 150 bin TL. lik masrafı nasıl bölüştürmeliyiz

    • Aynı sorun bizdede var böyle mütayitim deyip daire satanların … milletin parasını alıp daireyi yarıdA nasıl bırakır bak ozaman

      Editör düzeltme : küfürlü yazı kaldırılmıştır.

  2. Bina olarak iskan alırken her daire aynı fiyatımı öder, yoksa metrekare ye göremi fiyatlar bölünür

      • Merhaba Mütahhitle daire içindeki kapılar yüzünden anlaşamadık bende kapıları taktırmadım apartmana iskan alınacak.bana dediği senin daire için iskan alınmaz dedi.böyle birşey mümkün mü acaba