İskansız Elektrik Aboneliği ve Elektrik Ödemesi Nasıl Yapılır?

 

Yürürlükte olan yasalara göre inşaatı tamamlanan yapıların kullanılabilmesi için iskan belgesinin alınmış olması zorunlu tutulmaktadır. Ancak bazı durumlarda iskânı olmayan yapıların kullanımı da söz konusu olabilmektedir.

 

 

İskânı olmayan binalarda yaşayan kişilerin mağdur olmamalarını sağlamak adına elektrik aboneliği almalarına olanak sağlanmakta olup, 2008 yılında çıkarılan kanunla beraber bu kişilerin oturdukları yapıda iskân olmasa dahi elektrik aboneliği almalarına yasal olarak izin verilmektedir. Bu kişiler ödemelerini düzenli olarak faturaları ile ödeme merkezlerine gerçekleştirmektedir.

 

İskansız Elektrik Aboneliği İçin Uygulanan Yasal Madde

 

 

GEÇİCİ MADDE 11 –
Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar (yani 26/07/2008 tarihine kadar) yapı (inşaat) ruhsatı alınmış ve buna göre yapılmış olup, kullanma izni verilmeyen ve alınmayan yapılara; yol, elektrik, su, telefon, kanalizasyon, doğal gaz gibi alt yapı hizmetlerinden birinin veya birkaçının götürüldüğünün belgelenmesi halinde, ilgili yönetmelikler doğrultusunda fenni gereklerin yerine getirilmiş olması ve bu maddenin yayımı tarihinden itibaren başvurulması üzerine, kullanma izni alınıncaya kadar ilgili mevzuatta tanımlanan ait olduğu abone grubu dikkate alınarak geçici olarak su ve/veya elektrik bağlanabilir.

Bu kapsamda, ilgili belediyeden dağıtım şirketlerine elektriğin kesilmesi talebinin söz konusu olması halinde aboneliği iptal edileceğinden, su ve/veya elektrik bağlanması herhangi bir kazanılmış hak teşkil etmez. Ancak, yapı (inşaat) ruhsatı alınmış ve buna göre yapılmış olma şartı 12/10/2004 tarihinden önce yapılmış olan yapılarla ilgili olarak uygulanmaz.

Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce yapılan abonelikler de ait olduğu gruba dönüştürülür.”

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz