İşletmeler Nasıl Birleştirilir?

Bir işletmenin başka bir işletmeyi satın alması veya birden fazla işletmenin aynı çatı altında çalışmaya başlaması ve bir araya gelmesi durumuna denmektedir. İşletmeler birçok nedenden dolayı birleşmeye gidebilirler. İşletmenin pazar konumunu değiştirmek istemesi, farklı sektörlerde çalışan işletmelerin birleşmesi muhtemel olmaktadır.

İşletmeler arasındaki rekabeti azaltmak ve işletmenin pazardaki payını arttırmak için 2 farklı işletme birleşme yoluna gidebilirler. Aynı sektörde ve aynı coğrafi bölgede bulunan işletmeler, birleşme yolunu tercih ederek piyasadaki tekelleşmeyi sağlamakla birlikte, aynı türde işletmelerin ve şirketlerin azalmasından dolayı rekabetin az olmasına ve işletmenin Pazar payının artmasına neden olmaktadır.

İşletmeler Tedarikçileri ile de birleşme yoluna gidebilmektedir. Buradaki amaç hammadde masraflarını azaltmak, üretim durumunda iken oluşabilecek aksamaların giderilmesi ve maliyetlerin düşürülmesidir. Bu sebeplerden dolayı işletmeler, alıcı-satıcı ilişkisi olan tedarikçileriyle birleşme yoluna gidebilirler.

İşletmelerin birleşmesi anlamında diğer yandan, son dönemlerde artan birleşmeler ise karma olan birleşmelerdir. Farklı bir sektördeki bir işletmenin ilgisi bulunmayan bir sektördeki işletmeyi satın alması durumudur. Buradaki amaç ürün farklılıklarını arttırması ve farklı sektörlerle Pazardan pay almaya çalışmaktır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz