İşletmelerin devir işlemleri yapılırken 2002 yılında yürürlüğe giren Borçlar Kanunu esas alınarak devir işlemleri yapılmaktadır. Burada belirtilenler ise sadece işletmeleri değil,

İşletmeler Nasıl Devredilir?
İşletmelerin devir işlemleri yapılırken 2002 yılında yürürlüğe giren Borçlar Kanunu esas alınarak devir işlemleri yapılmaktadır. Burada belirtilenler ise sadece işletmeleri değil, ayrıca ticari işletme devirlerini de kapsamaktadır. İşletmelerin hem pasif olanları hem de aktif olanları devir dâhiline alınmaktadır. İşletmede pasif olarak bir devir işlemi yapılması burada işletmenin devredildiği anlamına gelmemektedir. 
İşletmeler devir edilirken, bu işletmeden alacaklı olan kişilerden izin alınmaz. Borçlar Kanunundaki hükümlere göre, işletmenin devir işlemi yazılı olarak yapılması ve ticaret siciline onaylatılıp ilan ettirilmesi zorunluluğu vardır. Bu şekilde yapılan devir işlemlerinde, tasarruf yapılmasını gerektirmeyecektir. Ayrıca işletmeyi devir alan kişiye geçmesini sağlamaktadır. 
Üçüncü şahıslarda ise devir işleminin bir hüküm ifade edilmesi için ve devralan kişinin işletmenin borçlarından sorumluluğunu aldığından dolayı, bu işlemlerin başlaması için ihbar veya ilan edilmesi gerekmektedir. Diğer yandan önemli olan bir konuda devir işlemlerinin yazılı olarak yapılmasıdır. Bir işletmenin devir edilirken yazılı olarak yapılması ispat edilmesini kolaylaştırdığından devir işlemi yapılırken mutlaka yazılı olarak ispatımızın olması gerekmektedir.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.