Emlak vergisinden kimler muaf? Emlak vergisini ödemekle yükümlü olmayan kişiler kimlerdir? Hangi şartları sağlayan emlak vergisi ödemez? İşsizler emlak vergisi öder mi? İşte sorularınızın yanıtları…

Taşınmaz sahibi olanların her yıl ödemesi gereken iki eşit taksitli ödemelere emlak vergisi deniyor. Ancak bu vergiyi ödemekten muaf tutulan kişilerde bulunuyor. Peki kim bu kişiler? Bu kişiler arasında ise; emekliler, ev hanımları ve gaziler ile şehitlerin dul yetimleri de yer alıyor.

İşsizler de emlak vergisinden tabii ki muaf olabiliyor. Ancak bu muafiyetten faydalanabilmek için sadece bir meskeni olmak zorunda. Eğer birden fazla meskeni işsizin var ise, emlak vergisi ödemek zorunda kalıyor. Ancak tek meskeni olup işsiz ise ödemesine gerek yok. Tabii ki işszilerin ilk olarak emlak vergisinden muaf olduklarını ilçe belediyelerine bir dilekçe ile bildirmeleri gerekmekte.

Emlak vergisini kimler ödemeyebilir?

Geliri yalnızca kanunla kurulan SGK‘dan almış oldukları emekli aylığından olan kişiler ve bu kişilerin dul ile yetimleri ödemez. Hiçbir yerden bir geliri olmayan ev hanımları veya işsizler ödemez. Gaziler ile şehitlerin dul ve yetimleri emlak vergisinden muaftır. Gazilerin de emlak vergisinden muaf olduğunu belirtelim.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz tüm şartlar sağlanıyorsa eğer, herhangi bir emlak vergisi ödemenize gerek kalmıyor. Ancak tek meskeniniz olması gerekiyor. Birden fazla konutunuz var ise, emlak vergisini ödemekle yükümlü olduğunuzu belirtelim.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz