İşsizlik Maaşları Ne Kadar?

 

İşsizlik maaşları son zamanlarda işten ayrılmış olan kişilerin ilgi odağı haline gelirken, işsiz kalan bir kişi belli şartlara uyması halinde devletten belli bir süre işsizlik maaşı alabiliyor. Bu durum ise işsiz kalan kişilerin akılların da pek soruyu getirmekte olup, özellikle işsizlik maaşları ne kadar, nereden alınıyor, şartları neler gibi birçok merak edilen konu bulunmaktadır. İşsizlik maaşları hakkında bizler de merak edilen tüm soruları sizler için araştırdık.

Güncel İşsizlik Maaşları

 

İşsizlik maaşları aslında kişilerin son 4 ay aylık primi esas alınarak hesaplanmakta ve bu şekilde sizlere ödenmektedir. Günlük olarak ortalama brüt kazanç üzerinden yüzde 40 oranın da hesaplama yapılarak güncel işsizlik maaşları belirlenirken, sizlere bunu örnek şekilde anlatacağız.

  • Son 4 ay boyunca asgari ücret ile çalışan bir kişi 805,64 TL aylık maaş alabilir.
  • Son 4 ay 3500 TL ücret ile çalışan bir kişi 1389,37 TL aylık maaş alabilir.
  • Son 4 ay 5000 TL ücret ile çalışan bir kişi 1611,28 TL aylık maaş alabilir.

İşsizlik Maaşlarının Süresi Ne Kadar?

 

İşsizlik maaşı alacak olan bir kişi işten ayrılması durumunda belli şartlara da uyum sağlıyor ise kademeli şekilde maaştan yararlanma imkanı sağlanıyor. Bunlar ise;

  • 600 gün sigortalı çalışmış olan bir kişi 180 gün
  • 900 gün sigortalı çalışmış olan bir kişi 240 gün
  • 1080 gün sigortalı çalışmış olan bir kişi 300 gün işsizlik maaşı verilmektedir.
Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz