İşsizlik Oranı Yüzde 10,5 Oldu

Türkiye İstatistik Kurumu tarafınca açıklanmış olan verilere göre, Nisan ayında Türkiye’deki işsizlik oranı yüzde 11 oranında beklenirken, yüzde 10,5 oranında oldu. Açıklanan verilere bakıldığında, son üç dönemde işsizlikte bir gerilemenin meydana geldiği görülüyor.

3 Milyon 287 Bin İşsiz

Ekonomistler, Nisan ayındaki işsizlik oranını yüzde 11 oranında bekliyordu. Ülke genelindeki 15 yaş ve üzeri olan işsiz kişi sayısı, geçen yılın aynı ayına kıyas ile 463 bin kişi artış göstererek 3 milyon 287 bin kişiye ulaştı. Tarım dışı işsizlik oranı yüzde 12,4 oranında, genç nüfus işsizlik oranı ise yüzde 19,8 oranında oldu. Mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranı da yüzde 11,3 olarak belirlendi.

İstihdam Sayısı 28 Milyon 157 Bin Oldu

2017 yılının Nisan ayında istihdam edilenlerin sayısı, bir önceki yılın aynı ayına kıyas ile 519 bin kişi artış göstererek 28 milyon 157 bin kişi oldu. Söz konusu dönem içerisinde tarım sektöründe çalışan sayısında 32 bin kişi düşüş gözlemlenirken, tarım dışı sektörlerde çalışanların sayısında 550 bin kişi artış meydana geldi. İstihdam edilenlerin yüzde 18,9 oranlık bir kısmı tarım, yüzde 19,1 oranlık bir kısmı sanayi, yüzde 7,8 oranlık bir kısmı inşaat ve yüzde 54,3 oranlık bir kısmı da hizmetler sektöründe oldu.

Tarım sektörünün istihdam edilenler içinde sahip olduğu pay, önceki yılın aynı ayına kıyas ile 0,5 puan, sanayi sektörünün sahip olduğu pay yüzde 0,4 puan azalırken, inşaat sektörünün sahip olduğu pay yüzde 0,3 puan, hizmet sektörünün sahip olduğu pay da 0,7 puan artış gösterdi.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz