İstanbul 2 Dev İlçeye Hazırlanıyor 

Çevre ve Şehircilik Bakanlı Mehmet Özhaseki İstanbul’un her iki yakasında da bir tane olmak üzere 2 yeni dev bölge kurmak için girişimlere başladıkları müjdesini verdi. İstanbul Avrupa Yakası sınırları içerisinde kurulacak olan yeni yerleşim yerinin nüfusu 1 milyon olarak belirlenirken ilk olarak Eyüp, Esenler, Güngören, Sultangazi ve Bağcılar bu yeni yerleşim bölgesine taşınacak.

10 İlçenin Kentsel Dönüşümü Yürütülecek 

Kurulacak olan yeni yerleşim bölgesi en az 10 ilçeyi içerisinde barındıracak kadar büyük olarak hayata geçirilecek. Devasa bir yerleşim bölgesi oluşturulacak ve kentsel dönüşüm süreci bu merkezler üzerinden yürütülecek. Kurulacak olan yeni şehirde mahalle dokusu özenli bir şekilde korunacak ve yeni alana olası bir depremde yıkılma riski yüksek olan bölgelerdeki insanlardan başlanarak yerleştirmeler gerçekleştirilecek. Sosyal donatı yeri olarak kullanılacak olmasına rağmen bu bölgeleri işgal edenler ise ikincil öncelikli olarak yeni şehre taşınacak.

İstanbul’un Hangi Bölgeleri Taşınacak?

Çevre ve Şehircilik Bakanlı Mehmet Özhaseki amaçlarının 5 yıl içerisinde yepyeni ve depreme dayanıklı bir İstanbul yaratmak olduğunu belirterek ilk olarak Sultangazi, Esenler, Eyüp, Güngören ve Bağcılar ilçelerinin oluşturulan yeni yerleşim alanına taşıyacaklarını belirtti. Yeni kurulacak olan şehirde dikkat çeken en önemli ayrıntılardan biride dikey mimari yerine yatay mimarinin tercih edilmesi. Mahalle konseptinin yaşatılacağı projede en fazla 6 katlı binalar yapılacak ve deprem korkusu yok edilecek.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz