İstanbul Arsa Fiyatları New York’u Solladı!

Türkiye’nin en kalabalık şehri olan İstanbul son yıllarda mega projeler ile adından söz ettirirken yaşanan bu baş döndürücü gelişme arsa fiyatlarına da yansıyor. Çoğu bölgede artık arsa fiyatları için milyar dolarlar konuşulurken konut üreticileri yaşanan duruma isyan etti. Rekor kıran arsa fiyatları ile ne yazık ki toplu konut markaları dar gelirli aileler için ucuz konut üretemiyorlar. Hatta gelinen son noktada İstanbul’un farklı bölgesinde yer alan çok sayıda arazi fiyatı New York’u bile solladı.

İnşaat Sektörünün En Önemli Maliyet Kalemi Arsa Fiyatları

Şu anda müteahhitlerin en zorlandıkları konuların başında arsa fiyatları yer alıyor. Müteahhitler rekor kıran arsa fiyatları nedeni ile uygun fiyatlı konut projesi üretmekte zorlanırken bu da İstanbul’da ucuz konut üretimini TOKİ ve KİPTAŞ’ın karşılaması anlamına geliyor. Yapılan inşaatın arsa maliyetini gözler önüne sermek için kullanılan en önemli verilerden biri olan arsanın evin satış fiyatına oranı dikkate alındığında bu oranın New York’ta yüzde 30 İstanbul’da ise yüzde 50-60 aralığında olduğu görülüyor. Yani İstanbul tam anlamı ile New York’u arsa fiyatları ile ikiye katlıyor.

Devletin Elindeki Arsaları Satması Gerekiyor!

İnşaat sektörünün ucuz konut satmasını sağlamak adına elinde bulundurduğu arsaları sadece konut projesi üretiminde kullanılmak üzere satması isteniyor. Bu sayede dar gelirli konut projeleri olarak ta bilinen C tipi konut projeleri ve D tipi konut projeleri için markalı konut üreticileri de proje geliştirebilecek.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz