Türkiye’de dolar kurunun yükselmesi, birçok vatandaşın gayrimenkul satın alma gücünü etkiledi. Böylelikle gayrimenkul sektöründe yavaşlama söz konusu oldu. Fakat yapılan araştırmalara göre yalı piyasası bu durumdan etkilenmedi. Türkiye topraklarında Boğaz’ın incisi olarak anılan 60 adet yalı rövanşta ve alıcıları beklemektedir. Boğaz’ın her iki yakasında bulunan toplam 600 yalının 366’sı tarihi eser değeri bulunmaktadır. Geriye kalan yalıların fiyatları ise 4,5 milyon dolar ile 95 milyon dolar arasında fiyat biçilebilmektedir.

Tarihi Eser Niteliğindeki Yalılar

 

Boğaz’da bulunan en çok Katarlıların ilgisini çeken, 600 yalıların içlerinde 60 tane yalı şuanda satışa sunulmaktadır. Satışa sunulmuş olan 60 yalı içerisinde yaklaşık 30 tanesi tarihi eser niteliği taşımaktadır. Yaklaşık 40 civarı yalı dairesi satışa sunulmuş vaziyettedir. Bu kadar hızlı satışa çıkmasının nedeni ise tarihi değeri olan bu yalıların konumu ve rıhtıma olan uzunluğudur.

Fethi Tınmaz’ın Yalısı da Satışta

 

Gayrimenkul danışmanı olan Evrim Kırmızıtaş Başaran, 600 yalının içinde satışa sunulacak yalılar için Körfez ülkelerindeki yatırımcıların fazlasıyla ilgisi olduğunu belirtti. Satışa sunulacak yalılar arasında Fethi Tınmaz Yalısı’nın da 19 milyon TL bedeli ile satışa çıkarılacağı bildirildi.

Yalı Fiyatlarının Yüksek Olmasının Nedeni

 

İstanbul Boğaz’ında yalı veya köşk fiyatlarının yüksek olmasının dışında, yalıların boğazdaki konumu da fiyatlardaki artışı fazlasıyla etkilemektedir. Satın almak isteyen vatandaşların ise yüksek bir bütçe ayırmaları gerekecektir. 600 yalı içinde Kandilli, Kanlıca, Vaniköy,  Anadolu Hisarı, Bebek, Yeniköy ve Beylerbeyinde yer alan yalılar konumlarının iyi olmasından dolayı en pahalı yalılar olarak dikkat çekmektedir. Bu bölgelerde yalı fiyatları 100 milyon dolar gibi rakamlara ulaşmaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com






_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz