İstanbul Boğazı’ndaki Yapıların Değeri 550 Milyar Lirayı Buldu!

İstanbul Boğazı’ndaki yapı stokunun değerlerini açıklayan Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark’ta faaliyet gösteren Türkiye Veri İşleme Merkezi’nin (TUVİMER) açıklamaları şaşırtacak derecede oldu. TUVİMER tarafınca yapılan açıklamalara göre, Boğaz’da 53 milyon 255 bin metrekarelik yapı stokunun değeri 550 milyar lira seviyesinde bulunuyor.

Türkiye Veri İşletme Merkezi Genel Müdürü İshak Kurtuluş Altun, tapulandırıldığı ve işlev kazandırıldığı takdirde piyasa arzına sunulabilecek olan gayrimenkullere ilişkin yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, boğaz bölgesindeki ön ve arka görünümde bulunan yapı alanlarının 53 milyon 255 bin metrekare olduğunu, iş yeri ve konutları içeren söz konusu yapıların ortalama metrekare fiyatının ise 9 bin 500 liraya tekabül ettiğini belirtti.

Ayrıca boğaz bölgesinde bulunan yapılardan, Anadolu Yakası’nda bulunanların yaklaşık olarak 23 milyon 33 bin metrekare, Avrupa Yakası’nda olanların da yaklaşık 30 milyon 222 bin metrekare olduğunu ve böylece iki yaka arasında yedi milyon metrekarelik fark bulunduğunun da altını çizdi. İshak Kurtuluş Altun’un açıklamalarına göre, Anadolu Yakası’ndaki yapıların ortalama metrekare fiyatının 7 bin 500 lira, Avrupa Yakası’ndakilerin ise 10 bin liranın üzerinde olduğu da biliniyor.

Metrekare fiyatının en yüksek olduğu mahalleler arasında Vaniköy, Bebek, Beylerbeyi, Rumelihisarı, Yeniköy, Kuruçeşme, Arnavutköy, Ortaköy, Pınar, Mirgün ve İstinye, en düşük mahalleler arasında ise Tokatköy, Ferah, Bahçelievler, Kısıklı, Çamlıbahçe ve Yavuztürk yer alıyor. Boğaz’daki en değerli mahallelerde ortalama metrekare fiyatı 100 bin liranın da üzerine çıkabiliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz