Rakam Çok Ciddi! 73 Milyar TL Katkı

 

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, İstanbul Havalimanı’nın Türk havacılık sektörünün gelişmesinde lokomotif bir görev üstleneceğini belirtti. Yeni havalimanının özelliklerinden bahseden Aycı, havalimanının sunmuş olduğu kapasite ve slot imkanlarının mevcutta olan darboğazı ortadan kaldıracak ve mega aktarma merkezi olacak dedi.

36 Binin Üzerinde Yolcu Taşındı

Yeni İstanbul Havalimanına dair önemli açıklamalarda bulunan İlker Aycı, bir aydır ticari uçuşlar için kullanılan havalimanından bugüne kadar 3 iç, 2 dış hatları ile 36 binin üzerinde yolcunun taşındığını söyledi.

Aycı, yeni havalimanının önemine değinerek Türkiye’nin havacılık sektöründe hem nitelik olacak hem de nicelik olarak gelişeceğini bu sayede dünyanın önemli bir ticari havacılık merkezlerinden birisi olacağına değindi.

Türkiye Havayolu Yolcu Taşıması Sıralamasında 17. Sırada

 

Türkiye’de özellikle havayollarına karşı yapılan çalışmalara değinen İlker Aycı, son 15 yılda ülkemizde bulunan 26 havalimanı sayısını 56’ya çıktığını, 2,2 milyar dolar olan havacılık sektörü cirosunu 25 milyar dolara, uçak sayısını 162’den 517’ye çıktığını dile getirdi. Son 15 yılda 30 milyon olan yolcu sayısının da 138 milyona çıktığını, Türkiye’deki havayolu tercih edilmesi dünya genelinde 17. sırada yer aldı dedi.

2032’de 9. Sıraya Yükselecek

 

Aycı, Türkiye’nin 2032 yılında dünya sıralamasında 9. Sıraya yükseleceğini beklediklerini söylerken sözlerine şu şekilde devam etti. “İstanbul Havalimanı, Türkiye ekonomisi büyümesinin en önemli itici güçlerinden biri olacak. 2025 yılında Türkiye’ye, GSYİH’nın yüzde 4,9’una tekabül eden yaklaşık 73 milyar lira katma değer ile katkı sağlayacak.” dedi.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz