İstanbul İçin Eylem Planı 2019

Kültür ve Turizm Bakanlığı yeni İstanbul Eylem Planı raporu hazırladı. Hazırlanan yeni plan ile beraber İstanbul biri Yeni İstanbul diğeri ise Eski İstanbul olmak üzere 2 bölüme ayrılacak. Müfredata İstanbul dersi eklenirken İstanbul koruma kanunu çıkarılarak İstanbul’un tarihi ve kültürel mirası koruma altına alınacak.

İstanbul’da Siluet Korunacak, Deprem Stratejisi Oluşturulacak

Siluetin korunması için dikey binalara izin verilmeyecek, gökdelen yapılması sınırlandırılacak. Bunun yerine mahalle ruhunu yaşatacak yatay binalar oluşturulacak. Güvenlikli sitelerin yapılmasına da sınırlı sayıda izin verilecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan deprem stratejisi raporu doğrultusunda çalışmalar yapılacak. Tarihi yapıların deprem riski hesaplanacak ve risk taşıyan tarihi yapıların yenilenmesi sağlanacak. Bunlara ek olarak İstanbul koruma kanunu çıkarılacak.

Eski İstanbul İle Turizm Geliri Arttırılacak

Dünyada da örnekleri bulunan şehrin ikiye ayrılması planı hayata geçirilecek. Yeni İstanbul bölgesi kongrelere ve fuarlara ev sahipliği yapacak. Eski İstanbul bölgesi ise tarihi dokunun korunduğu, kültürel miras zenginliği ile turistleri şehre çekecek. İlk iş olarak tarihi İstanbul bölgesinin sınırları yeniden çizilecek. Şehrin tarihi değerleri yeniden yaşatılacak.

İstanbul’a iki yeni müze kurulacak. Bu müzelerden biri Osmanlı Medeniyeti diğeri ise Roma Medeniyeti dönemine ev sahipliği yapacak. İstanbul’da ilköğretim derslerine İstanbul dersi eklenecek ve öğrencilere İstanbul ile ilgili bilgi aktarımı yapılacak. Yine İstanbul konseyi kurularak akademisyen ve sanatçılardan oluşan bir ekip oluşturulacak.

 

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz