İstanbul’da Kira Çarpanı

Kira çarpanı, kira ile konut fiyatları arasında olan dengeyi belirliyor. Taşınmaz mal sahibi olmak istediğiniz takdirde karşılaştığınız sorunlara matematiksel çözümler bulmanıza yardımcı oluyor.

Kira Çarpanı Nedir?

Kira çarpanını kullanarak, konut, daire ya da dükkana ödemiş olduğunuz bedeli ne kadar sürede telafi edeceğinizi bulabiliyorsunuz. Taşınmaz malın fiyatını, söz konusu gayrimenkulün aylık kira bedeline böldüğünüz zaman kira çarpanına ulaşabiliyorsunuz. Taşınmazın konumu da kira çarpanı için oldukça önemlidir. Kira getirisi yüksek veya gelişmekte olan bölgeden satın aldığınız takdirde, kira bedeli artmaya devam edeceği için, kira çarpanı da git gide düşüyor. Ve bu sayede bulunduğunuz taşınmazın size kar elde etme süresi daha da erken oluyor.

İstanbul’da Ortalama Kira Çarpanı

Kira çarpanı dünyanın her yerinde değişiklik gösterdiği gibi, İstanbul’un ilçelerinde de kendi arasında değişebiliyor. Söz konusu taşınmazın bulunduğu semt ve gelişmişlik derecesi kira çarpanını etkileyebiliyor.

Eyüp’te bulunan gayrimenkullerin kira çarpanları 156 ay, Bağcılar’da bulunan gayrimenkullerin kira çarpanları 168 ay, Ataşehir’de bulunan gayrimenkullerin kira çarpanları 240 ay, Ümraniye’de bulunan gayrimenkullerin kira çarpanı 228 ay ve Kadıköy’de bulunan gayrimenkullerin kira çarpanları da 330 ay olarak hesaplanıyor.

İdeal Kira Çarpanı

Türkiye’de genel olarak ideal olan kira çarpanı, 120 ya da 180 olsa da, konut ya da dükkan için kullanılan gayrimenkullerin oranı, aynı kulvarda olmadıklarından örtüşmeyebiliyor. Söz konusu gayrimenkul konut ise, kira çarpanı 120 ve 240 arasında olurken, dükkandan bahsettiğimiz zaman bu sayı 350’ye ulaşabiliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz