Ülke genelinde en fazla konut İstanbul’da dikilmekte. Yinede taleplerin az olması konutlarda stok meydana getiriyor. İl genelinde ise en fazla konut stoku 5 ilçede bulunuyor. İşte detaylar…

Ülkemizde 2018 yılında satışı yapılan konutlar yüzde 2,4 oranında azalış gösterdi. Bu bakımdan 1 milyon 375 bin 398 adet konut satışı yapıldı. Bu yıl ise konut satışlarında azalış çok fazla. Piyasadaki dengesizlik ve kredi maliyetlerinden dolayı konutlarda stoklar meydana geliyor ve bu durumun daha fazla artması bekleniyor.

Endeksa stok analizi yaptı!

Son haberlere göre, endeksa.com tarafından ülke genelinde İstanbul ili baz alınarak 39 ilçenin konut stok durumlarından fiyatlarına kadar derin bir araştırma yaparak bir açıklamada bulundu. Açıklanan verilerde Ocak 2019 sonu dahil, il genelinde 371 bin 411 konut ve ülke genelinde 833 bin 569 konut henüz satılmayı bekliyor.

İstanbul ilinde konut stok oranı ise yüzde 7,78 oranında Esenyurt  seyrediyor. Bu oran içerisinde en düşük oranı ise Beykoz 0,30 oranında takip ediyor. En fazla konut stoku olan ilçeler ise Esenyurt birinci olurken, Beylikdüzü arkasından takip ediyor. Daha sonra ise Başakşehir ve Sancaktepe ile Tuzla oluyor. En düşük konut stokları ise Beykoz, Adalar ve Çatalca’dan sonra Sarıyer ile Beyoğlu takip ediyor.

Ülkemizde arsaların ekonomik değerinde bir artış olduğundan konut fiyatları da haliyle artış gösteriyor. Bu bakımdan ülke genelinde üretilen konut fiyatlarında orta ve üst gelir kısma değindiği için dar gelirli kesimler bu kısma giremiyor. Stok oluşması da bundan kaynaklanmakta.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz