İstanbul İçin Yeni Deprem Raporu Açıklandı!

Ne zaman gerçekleşeceği kesin olarak bilinmese de önümüzdeki 50 senelik süreç içerisinde kesin olarak gerçekleşeceği düşünülen Büyük İstanbul Depremi için çalışmalar tüm hızı ile sürüyor. Yaşanan depreme hazırlanarak can ve mal kaybını mümkün olan en düşük seviyeye çekmeyi amaçlayan hükümetin yanı sıra üniversiteler ve sosyal dernekler de depreme karşı alınabilecek önlemler için araştırmalar sürüyor. Bunlardan biri de Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE) ile Japonya Deniz-Yer Bilimleri ve Teknoloji Ajansı (JAMSTEC) tarafından gerçekleştirildi.

Yeni Deprem Raporu Tehlikeyi Gözler Önüne Serdi

Türkiye’de en son deprem haritası 1999 yılında çıkarılırken atılması gereken ilk adımın bu haritanın yeni verilerle bir kere daha çıkarılması olduğu vurgulandı. 2013 ve 2018 seneleri arasında Marmara bölgesinin tüm detayları ile incelendiği ve elde edilen verilerin işlendiği inceleme sonucunda Marmara Denizi deprem haritası ve Marmara Denizi tsunami haritası oluşturuldu. Elde edilen veriler İstanbul’un depreme aslında sanılandan çok daha hazırlıksız olduğunu koyarken çalışmaların hızlandırılması zorunluluğunu ortaya çıkardı.

Riskli Yapılar Öncelik Sıralamasına Göre Yenilenmeli

Şu anda İstanbul’da devam eden kentsel dönüşüm çalışmalarına da dikkat çekilen raporda yenilenme işlemine mutlaka riski daha yüksek olan binalardan başlanılması istendi. Bunun için öncelikle yapı stokunun incelenmesi ve risk raporunun yeniden çıkarılması gerekiyor. Tam olarak kentsel dönüşümün tamamlanması için ise yaklaşık 20 yıllık bir süreye ihtiyaç duyulduğu belirtiliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz