TUVİMER araştırması ile İstanbul’daki ilçelerin amortisman süreleri belirlendi. Araştırma sonuçlarına göre amortisman süresinin en kısa olduğu ilçelerin ortalaması 19 yıl, en uzun

İstanbul İlçelerinin Amortisman Süreleri
TUVİMER araştırması ile İstanbul’daki ilçelerin amortisman süreleri belirlendi. Araştırma sonuçlarına göre amortisman süresinin en kısa olduğu ilçelerin ortalaması 19 yıl, en uzun olduğu ilçelerin ortalaması ise 31 yıl olarak belirlendi.
Amortisman Süresi Nedir?
Yatırım yapılan konutun kira getirisi ile kendini geri ödeme süresi olarak karşımıza çıkan amortisman süresi, yatırım yapılan gayrimenkulün mevcut değerini, aylık kira gelirine bölerek hesaplanıyor. Elde edilen sonuç, gayrimenkulün kendini kaç ay içerisinde geri ödeyeceğini belirtiyor. Amortisman süresi, gayrimenkulün konumuna, büyüklüğüne, bulunduğu alanın sağladığı sosyal imkanlarına göre değişkenlik gösterebiliyor. Kolayca kiraya verilemeyen gayrimenkulün uzun süre boş kalması durumunda, yatırımcı için değer kaybına sebep olmasına ve amortisman süresinin uzamasına neden olabiliyor.
İstanbul’da Amortisman Süresinin En Kısa Olduğu İlçeler
Ortalaması 19 yıl olan ve İstanbul’daki en kısa amortisman süresine sahip olan ilçelerin başında 202 ay ile Esenyurt geliyor. Esenyurt’u ikinci sırada takip eden Beylikdüzü’ndeki amortisman süresi ise 205 ay olarak belirlendi. Üçüncü sırada 229 ay ile Avcılar, dördüncü sırada 269 ay ile Sultangazi ve beşinci sırada 254 ay ile Sultanbeyli yer alıyor.
İstanbul’da Amortisman Süresinin En Uzun Olduğu İlçeler

Ortalaması 31 olan ve İstanbul’daki en uzun amortisman süresine sahip olan ilçelerin başında 450 ay ile Beykoz geliyor. Beykoz’u ikinci sırada takip eden Sarıyer’deki amortisman süresi ise 389 ay olarak belirlendi. Üçüncü sırada 386 ay ile Bakırköy, dördüncü sırada 382 ay ile Beşiktaş ve beşinci sırada 306 ay ile Şişli yer alıyor. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.