İstanbul İmar Yönetmeliği Değiştirilecek!

Yeni Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği 1 Ekim 2017 tarihinde yürürlüğe girmişti. Yeni yönetmeliğin devreye girmesi ile beraber İstanbul İmar Yönetmeliği içinde değişiklik yapılması kaçınılmaz bir hal aldı. Yapılacak olan değişiklikleri içeren taslak metin üzerinde çalışmalar devam ederken taslağın tamamlanmasının ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis gündemine yakın zamanda taşınması bekleniyor.

Çok Tartışılan Siluet Sorunu Çözülecek

Yapılan olan değişikliğin en önemli maddelerinden biri ise son dönemde sıklıkla yaşanan siluet sorunlarını çözecek olan madde oldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar Müdürlüğü yönetmelikte yer alan 11. maddeye çok ciddi eklemeler yaparak bu sorunun çözecek gibi görünüyor. Özellikle de yönetmeliğe eklenen ayrık nizam yapılan binalara getirilen bölge kat rejiminin aşılmaması şartı ile sokak siluetinin bozulmaması şartı konu hakkında oldukça etkili adımlar olarak görülüyor. Yine uzunluğu 60.5 metreyi geçecek olan binalara verilecek olan izinlerde sorumluluğun ilçe belediyelerden alınarak büyükşehir belediyesine verilmesi de onay almayı oldukça zorlaştıracak bir diğer önemli madde olarak öne çıkıyor.

Yeni Yapılacak Olan Önemli Değişiklikler Neler?

Yeni imar yönetmeliği ile önemli pek çok değişiklik hayata geçirilecek. Buna göre artık İstanbul’da yapılan yeni konutlarda yatak odaları 8 metrekareden daha küçük olacak şekilde projelendirilemeyecek. Yine konutların salonlarının en az 12 metrekare, banyo 3 metrekare, mutfak 3.3 metrekare ve tuvalet 1.2 metrekareden daha küçük yapılamayacak. 60 bin metrekareden daha büyük olan inşaatlarda da yeşil çatı yapılması zorunlu tutulacak.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


2 YORUMLAR


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

    Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz