Türkiye’nin en büyük deprem felaketlerinden biri olan Büyük Marmara Depremi yıldönümüme sayılı günler kala yeni deprem riskine karşı önlemler alınmaya devam ediyor. 17 Ağustos depr

İstanbul’a 1 Yıl İçinde 100 Bin Yeni Konut Yapılacak
Türkiye’nin en büyük deprem felaketlerinden biri olan Büyük Marmara Depremi yıldönümüme sayılı günler kala yeni deprem riskine karşı önlemler alınmaya devam ediyor. 17 Ağustos depreminin üzerinden geçen 18 yıla rağmen hala yeterli seviyede deprem önlemi alınmadığına yönelik eleştiriler sürerken beklenen yeni kentsel dönüşüm atağı için sonunda düğmeye basılıyor. 
İstanbul Yenilenmenin Merkezi Olacak 
Alınan yeni önlemler ile beraber kentsel dönüşüme hız kazandırılması amaçlanırken İstanbul kentsel dönüşümün merkezi olacak. 1 yıllık zaman dilimi içerisinde İstanbul’da yer alan 8 milyon metrekarelik rezerv alanında 100 bin konutun inşaatı gerçekleştirilecek. İstanbul’un yanı sıra deprem riski diğer illere göre daha yüksek olan yerleşim birimlerine öncelik tanınarak 500 binden fazla konut geri dönüşüme alınacak ve yapımları 1 yıl içerisinde tamamlanacak.
 
Faizsiz Kredi Desteği Verilecek 
Kentsel dönüşümün daha da hızlanmasını sağlamak amacı ile yeni teşvikler hayata geçirilecek. Sıfır faizli özel kredi destekleri sağlanacak. Büyük İstanbul Dönüşümü için Esenler, Avcılar, Çekmece ve Bağcılar arasında kalan 8 milyon metrekarelik dev bir alan rezerv alanı olarak belirlendi.  Bu alanda toplam 100 bin konut inşa edilecek ve adeta küçük bir yeni İstanbul kurulacak. Gerçekleştirilecek olan bu büyük proje ile hem ekonomi canlanacak hem de işsizlik oranları yüzde 2 oranında azalma sağlanmış olacak. Aynı zamanda olası bir depreme de hazırlık yapılmış olacak. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.