JLL Türkiye’nin Perakende Caddeleri raporunun açıklanması ile sonuçlara bakıldığında, İstiklal Caddesi ve Nişantaşı’nda bulunan boş dükkan sayısında gözle görülür bir artış meydana

Bağdat Caddesi, İstiklal ve Nişantaşı’nın Durumu
JLL Türkiye’nin Perakende Caddeleri raporunun açıklanması ile sonuçlara bakıldığında, İstiklal Caddesi ve Nişantaşı’nda bulunan boş dükkan sayısında gözle görülür bir artış meydana geliyor.
Boş Dükkanlarda Kentsel Dönüşümün Etkisi
JLL Türkiye’nin Perakende Caddeleri raporunda dikkatle incelenen Bağdat Caddesi’ndeki boş dükkanların sayısının artmasında, kentsel dönüşüm çalışmalarının da etkisi olduğu görülüyor. 2016 yılı içerisinde Bağdat Caddesi’nde dolu olan perakende mağaza sayısı 427 iken 2017 yılının ilk çeyrek döneminde söz konusu sayı 350 olarak belirleniyor. Bölgede, inşaat halinde olan yapıların sayısı 2016 yılında 9 iken, 2017 yılının ilk çeyreğinde 43 olarak belirtiliyor.
İstiklal Caddesi’ni Turistler Etkiliyor
İstiklal Caddesi’nde 2016 yılı içerisinde dolu olan mağaza sayısı 263 iken, 2017 yılının ilk çeyrek döneminde söz konusu sayı 234 olarak belirlendi. Caddede bulunan boş dükkan sayısı geçtiğimiz yıl 3 iken, 2017 yılının ilk çeyreğinde 32’ye ulaştı. İnşaat halinde olan yapıların sayısının, 2016 yılı ile herhangi bir farkı olmadığı ve 13 olduğu tespit edildi. Caddedeki düşüşün ana sebepleri olarak turist sayısındaki yoğun düşüş ve uzun süredir devam etmekte olan altyapı çalışmaları gösteriliyor.
Nişantaşı Daha İyi Durumda
JLL Türkiye Perakende Caddeleri raporuna göre, Nişantaşı diğer iki caddeye kıyas ile çok daha iyi bir durumda. Caddede bulunan boş dükkan ve mağaza sayıları geçtiğimiz yılın ilk çeyreğinde 19 iken, 2017 yılının ilk çeyreğinde 25 olarak tespit edildi. Geçtiğimiz yıl dolu mağaza sayısı 519 iken bu yıl ise 498 olarak açıklandı. Bölgedeki inşaat halindeki yapıların sayısı ise 13’ten 28’e yükseldi.
JLL Türkiye Ülke Başkanı Avi Alkaş’ın rapor ile ilgili açıklamaları, “Cadde perakendeciliği yeniden ele alınmalıdır. Finansal iklim ve tüketici davranışındaki değişimlere uyum sağlamak için çok merkezli bir yaklaşım benimsenmelidir. Bu yaklaşım ayrıca perakende caddelerine yerel ve küresel ölçekte rekabet gücü sağlayacaktır. Alışveriş merkezi gibi profesyonel bir anlayışla yönetilen perakende caddeleri İstanbul’un gündeminin en üst sıralarında kendine yer bulmalıdır. Yerel yönetimlerin planlama ve koordinasyon yeteneği, mal sahiplerinin ortak vizyonu ve profesyonel danışmanlık şirketlerinin teknik bilgi birikimi ile caddeler eski günlerine geri dönecektir” şeklinde oldu.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.