İstanbul’da 2019 Yılında Açılacak Olan Metrolarla Bu Bölgeler Değer Kazanacak

Türkiye’nin en büyük şehri olan ve dünyanın sayılı metropolleri arasında yer alan İstanbul metro hatları ile yaşadığı ulaşım sorununu çözmeye çalışıyor. Açılan her yeni metro hem ulaşım sorununu çözüyor hem de hizmete girdiği bölgedeki emlak fiyatlarını büyük bir oranda etkiliyor. Bilindiği üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi geride bıraktığımız günlerde yapmış olduğu açıklama ile 2019 yılında ulaşıma girecek yeni metro hatları hakkında bilgilendirmede bulunmuştu. Gözler şimdiden bu bölgelerdeki emlak piyasasına çevrildi. Peki, 2019 yılında hizmete giren yeni metro hatları hangi bölgedeki emlak fiyatlarını etkileyecek?

Bakırköy İDO – Bağcılar Kirazlı Metro Hattı

İstanbul’un en değerli bölgeleri arasında yer alan Bakırköy’de satılık konut fiyatları yıllık bazda yüzde 1,48 oranında değer kazanmış durumda. Ortalama konut fiyatları metrekare bazında ise 9 bin 99 lira olarak uygulanırken Bakırköy konut amortisman süresi için ise 30 senelik bir zaman dilimi söz konusu oluyor. Bakırköy konut fiyatları ise 100 m2 büyüklüğe sahip olan daireler için 682 bin lira sınırından başlayarak 1 milyon liraya kadar yükseliyor. Bağcılar Kirazlı bölgesinde ise yıllık bazda yüzde 0,48 oranında artarken konut amortisman süresi ise 23 sene olarak hesaplanıyor. 100 metrekarelik ortalama daire fiyatları 232 bin liradan başlarken 387 bin liraya kadar yükseliyor.

Dudullu – Bostancı Metro Hattı

Dudullu bölgesi Aşağı Dudullu ve Yukarı Dudullu olmak üzere iki bölüme ayrılıyor. Yukarı Dudullu bölgesinde konut fiyatları yüzde 0,83 oranında artarken Aşağı Dudullu bölgesinde ise artış yüzde 0,34 seviyesinde sınırlı kalıyor. Yukarı Dudullu emlak yatırımı geri dönüş süresi 25 yıl olurken Aşağı Dudullu emlak yatırımı geri dönüş süresi ise 22 yıl olarak ölçülüyor. 100 metrekarelik konut fiyatları dikkate alındığında ise Yukarı Dudullu bölgesinde 266 bin lira ile 444 bin arasında değişirken Aşağı Dudullu bölgesinde ise 265 bin 442 bin arasında değişiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz