Beklenen büyük İstanbul depremi ile ilgili son derece korkutucu açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki önümüzdeki 15 yıllık zaman dilimi içerisinde İstanb

İstanbul’da 500 Bin Hane Dönüşüm İçin Bekliyor
Beklenen büyük İstanbul depremi ile ilgili son derece korkutucu açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki önümüzdeki 15 yıllık zaman dilimi içerisinde İstanbul’da en az 7 şiddetinde bir deprem beklendiğini hatırlattı. Yaşanacak olan olası bir depremde bugünkü koşullar altında en az 600 bin hanenin hasar görmesi ve 100 milyon dolarlık bir zarar oluşacağı öngörülüyor. Böyle bir hasarın oluşmasını engellemek için ise yıllık en az 500 bin hanenin dönüştürülmesi gerekiyor. 
Faizsiz Kredi Desteği Çok Önemli 
Bu dönüşümün sağlanması için pek çok düzenleme üzerinde çalıştıklarını belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki faizsiz kredi desteği konusuna büyük önem verdiklerini belirterek bir dizi açıklamada bulundu. İller Bankası tarafından kullandırılan faizsiz kredi desteklerinin özel bir çalışma ile kentsel dönüşüm projelerinde kullanılmak üzere belediyelere aktarılabileceğini belirten Özhaseki bu kredilerin tamamen faizsiz krediler olacağına dikkat çekti. 
KHK’ler İle Süreç Hızlandırılacak
Sürecin hızlandırılmasının mevcut yönetmelikler ve yasalar çerçevesinde oldukça zor olduğunu söyleyen Özhaseki bu sorunun aşılması için Kanun Hükmünde Kararname çıkarılarak bu sürecin hızlandırılabileceğini belirtti. Ortada son derece büyük bir risk bulunduğunu söyleyen Bakan Özhaseki bu risklerin görmezden gelinemeyecek kadar ciddi riskler olduğuna dikkat çekerek gereken önlemlerin büyük bir hızla alınacağını söyledi. İlk hedef İstanbul olurken bunun yanı sıra deprem riski  yüksek olan iller içinde hızlı kentsel dönüşüm projeleri hayata geçirilecek. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.