İstanbul’da Amortisman Süresi Kısa Olan Semtler Neresi?

Özellikle de yatırım amaçlı satın alınmak istenen gayrimenkuller için amortisman süresi çok önemlidir. Bu sürenin hesaplamasında kira geliri ya da benzeri gelirlerle yatırımın kendi parasını çıkarma süresi hesaplanır ki bu gayrimenkul amortisman süresi olarak kabul edilir. Bu sürenin en kısa olduğu gayrimenkuller yatırım için en uygun gayrimenkuller olarak kabul edilir. Bu süreler şehirden şehre değişirken yine aynı şehrin farlı bölgelerinde de değişmektedir. İstanbul içinde amortisman süreleri değişkenlik göstermektedir.

Avrupa Yakası Amortisman Süresi İçin Daha Avantajlı

İstanbul’da gayrimenkul amortisman süresi incelendiğinde Avrupa Yakası sınırları içerisinde yer alan gayrimenkullerin bu konuda daha avantajlı oldukları görülmektedir. Zaten diğer şehirlerde yüzde 18,4 olan gayrimenkul amortisman süresi ortalaması İstanbul’da 17,6 olarak ölçülüyor. Bazı şehirlerde son derece düşük olan süre ortalama üzerinde olumlu bir etki oluşturuyor.

Avrupa Yakasında Amortisman Süresi Kısa Olan İlçeler 

İstanbul Avrupa Yakasında amortisman süresi en kısa olan ilçeler Küçükçekmece ve Esenyurt oluyor. Bu ilçelerde bulunan gayrimenkuller yaklaşık 13 yılda kendi değerlerini çıkarıyorlar. Bu ilçeleri 16 yılılk amortisman süresi hesaplanan Şişli takip ediyor.

Anadolu Yakasında Amortisman Süresi Kısa Olan İlçeler 

13 – 14 yıllık amortisman süresine sahip olan Tuzla ve Pendik Anadolu Yakasının parlayan yıldızları oluyor. Bölgede çok sayıda büyük yatırım projelerinin hayata sokulması ve konut projeleri için yeni merkez olarak kabul edilmesinin de bunda payı bulunuyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz