Kadir Topbaş’tan Kat Yasağı Açıklaması!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın açıklamalarına göre, 2008 yılında alınmış olan dört kat sınırı, yüksek katlı binaların yenilenmesine yönelik çalışmalara engel oluyor.

1999 yılındaki Marmara Depremi’nden etkilenmiş olan Avcılar’da kentsel dönüşümün istenilen şekilde yapılması için bu adımın atılması gerekiyordu. Bunun için oluşturulmuş olan Plan ve Proje Müdürlüğü, bilim insanlarının yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden uzmanları da davet ederek gerçekleştirdiği çalışmanın sonucu olarak Acil Eylem Planı’nı uygulamaya koydu. Avcılar’da bulunan beş ve altı katlı binalar için izin alındığı takdirde, yenilenmeler hemen başlayacak.

Bu konu hakkında açıklamalarda bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş’ın sözleri;

“Bu bölgede 2008 yılında dönemin belediye başkanının talebiyle deprem riski sebebiyle imarda indirimler yapılmıştı. Kat sayısı azaltılmıştı, tekrar onu eski haline getiriyoruz. Kentsel dönüşüm içerisinde bunlar düzenleniyor. Diğer taraftan Avcılar’daki 2 mahalle; Tahtakale ve Yeşilkent ile ilgili çalışmalar sürüyor, Yeşilkent’te 5 binlik imar planları hazırlandı bitti, oraya Kiptaş’ı sokuyoruz; bir model ortaya çıkarsın da insanlar modeli görsün diye. Yasanın verdiği yetkiyi ilçe belediyeleri kentsel dönüşümü adalar bazında bu yetkileri var kendilerinde bunu yapabilirler. İstanbul’da bazı belediyeler bunu başarı ile yapmakta. Esenler, Beyoğlu, Güngören, Kağıthane, Esenyurt Belediyeleri ve Kartal Belediyesi de bu yetkiyi aldı Bakanlar Kurulu kararı ile. Buna yetkileri var. Buradan sanki büyükşehir önümüzü kapatıyor denilmesin diye bunları söylüyorum.” şeklinde oldu.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz