İstanbul’da Binden Fazla Günlük Kiralık Eve Baskın!

Polisler, yılbaşında Reina katliamını yapan terörist Masparipov’un, günlük kiralık evlerde barındığı haberinin üzerine İstanbul’un birçok ilçesinde bulunan evlere baskın düzenledi. Evlerin büyük bir kısmı kapatılırken, bir kısmına da idari para cezası uygulandı.

Esenyurt, Beyoğlu, Pendik, Güngören, Bayrampaşa, Küçükçekmece ve Silivri dahil toplamda 39 ilçedeki evlere tek tek işlem yapılmasının sonucunda; günlük kiralık evlerin büyük bir oranda teröristlere ve fuhuş çetelerinin elemanlarına kiralandığı ortaya çıktı. Denetimsiz evlerin bu gibi suçlara hizmet etmesi sebebiyle yeni bir düzenlemeye gidildi.

Bin 210 Günlük Evlere Baskın ve Denetleme

2016 yılının Kasım ayında yayınlanan 678 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında, günlük kiralık evleri kiralayanların kimlik bildirmesi zorunluluğu getirildi. Aynı kanunun ikinci maddesine göre, özel ya da resmi olan tüm konaklama tesisleri, kayıtların tümünü günlük olarak tutmak ve genel kolluk kuvvetlerinin  terminallerine bağlanarak bildirmek zorunda. Aksi takdirde 10 bin lira para cezası, günlük verileri bildirmeyen ya da yanlış bildirenlere de 5 bin lira para cezası uygulanacak. Ve bu cezalar tebliğ sonrasındaki ay içinde ödenmek zorunda.

İstanbul’un 39 İlçesi Denetlendi

İstanbul’un birçok günlük kiralık evine baskın düzenlenmesinin bir etkeni de, son zamanlarda artışa çıkan cinayet ve cinsel saldırı haberleri. Baskın yapılan evlerden 550 tanesi kapatılırken, 283 eve de 2 milyon 22 bin 501 TL ceza kesildi. Kalan evlerden 179’u da sisteme kayıt ettirildi.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz