İstanbul Kartal’da yaşanan üzücü olaydan sonra uzmanlar ayağa kalktı. Uzmanlar yaptığı açıklamalarda “Deprem olursa İstanbul’un yüzde 70’i yıkılır” dedi. Peki uzmanlar ne diyor?

İstanbul Kartal’da yaşanan üzücü olaydan sonra herkes ayaklandı. Son haberlere göre 3 katı kaçak 8 katlı bina, deprem olmadan kendiliğinden yıkılmış durumda. Bilim insanları ise açıklamalarında bir deprem olursa eğer İstanbul’da 1.1 milyon binanın hasar göreceğini belirtiyor. Kısa süre önce Kartal‘da yıkılan bina 16 kişiye mezar olmuştu. Peki binalar güvenli mi?

İstanbul’un %70i haritadan silinebilir!

Prof.Dr. Ahmet Ercan, İstanbul’un yüzde 70’i kaçak yapıyla dolu. Kentte 1 milyon 600 bin kadar yapı var. Olası bir deprem ile 1 milyon yüz bin yapı hasar görecek. Kaçak binaların imar barışına sokulması hasarı üçe kadar katlayabilir. Devlet para kazanmak için ağır faturalar ödeyebilir. İstanbul ve Tekirdağ kırıklarında beklenen deprem onda bir oranında azalmış durumda.

Büyük deprem olursa sağlam bina kalmaz!

Prof. Dr. Şener Üşümezsoy ise açıklamalarında vatandaşların büyük deprem korkusu ile uyuyamamasına rağmen, henüz daha önlem almadıklarını belirtti. Binaların dayanıklı kolonlarının kesilmesi veya düzenli bir denetim olmaması bir kenara, kendini taşıyamayan zemine 10 katlı bina dikilmiş. Kötü zeminlere taşıyamayacakları kadar yükte binalar dikilmeye devam ediyor. Belediye kolay izin veriyor. Marmara denizinde büyük bir deprem olursa, İstanbul’da bina kalmaz…

Bu açıklamalardan anlaşılacağı gibi, zeminin 5 katı zor taşıyacağı bilinirken 15 katlı binalar dikiliyor. Devlet faturayı ağır ödeyebilir…

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz