İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), tarafından imar planlarında yapılan birtakım değişiklikler sonucunda bodrum katlarının yasallaştırılması kararına varıldı. Böylece özel eğitim

Bodrum Katları Emsal Dışı Bırakılıyor!
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), tarafından imar planlarında yapılan birtakım değişiklikler sonucunda bodrum katlarının yasallaştırılması kararına varıldı. Böylece özel eğitim, özel sağlık, özel sosyal kültürel tesis ve turizm alanlarındaki kaçak katlar yasallaşacak. Plan kapsamındaki değişikliklerden faydalanacak olan yerler arasında, otellerdeki kaçak olarak inşa edilmiş olan spa, hastanelerdeki röntgen alanları gibi teknik birimler, sosyal tesislerdeki toplantı salonu ve yemekhane gibi yerler yer alıyor.
2005 yılında birtakım değişikliklere uğrayan mevcut imar planında amaç, İstanbul’daki turizm sektörünün teşviki ve nitelikli özel eğitim, sağlık, sosyal kültürel tesis ve turizm alanlarının oluşturulmasıydı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’ndeki oturumda yapılan planlarla fonksiyon değişikliğine karar kılındı. Söz konusu düzenlemede yapı kullanım izni bulunan binalardaki kaçak bodrum katları yasallaştırılacak. 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde söz konusu değişikliğe ilişkin olarak açıklamalarda bulunan CHP’li üyeler, bodrum katlarının emsal dışı bırakılmasının, planlamada eşitlik ilkesine aykırı olduğunu belirti. CHP’li Meclis Üyesi Ülkü Koçar’ın konu ile ilgili açıklamaları, “İstanbul genelinde ne kadar turizm ve sağlıkla ilgili kaçak bodrum kat varsa, plan notu yazarak yasal hale getiriyoruz. Bu kanun çıkarmaktan daha kolay. İmar rantı ile ilgili Cumhurbaşkanı ve bakanın söylemleri var. Ama AK Parti grubu bundan ders almamış, rantsal bakışa devam ediyor. Kadıköy’e emsal artışı getirmemek için itirazlarımız devam ediyor. Dava açacağız.” şeklinde oldu.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.