Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kaçak yapılar için alarma geçildi. Çok sayıda şikayet geldi ve bu durum karşısında harekete geçildi. İstanbul’da bulunan kaçak yapılarla alakalı tespit çalışmaları başladı. Kaçak yapı üzerinden tespit çalışmaları için ekiplerin sayısı daha da arttırıldı. Hedef ise bu ay sonuna kadar birçok projede incelemeyi tamamlamak olacaktır. Kaçak tespitler için tebligat gönderimi gerçekleşecek.

Kısa bir süre önce Muğla’nın Bodrum ilçesinde de kaçak yapılar için tespit çalışması başlatıldı. Bodrum’da yer alan kaçak yapılara hiçbir ayrıcalık tanınmadı ve bu durum aynı şekilde İstanbul içinde geçerli olacaktır. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yapılan açıklamada, “Kaçak yapılarla mücadelede kararlıyız. Ayder’de de kararlıydık, Uzunöl’de de Bodrum’da da. Herkesin vicdanını sızlatan ne varsa üzerine gideceğiz” şeklinde bir açıklama geldi.

Kaçak yapılar için en çok tespit edilen yer İstanbul Boğazı oldu. Şikayet listesinin başında ise İstanbul Boğazının etrafı yer alıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı ise İstanbul’un ilçelerini dikkate aldı. Bu konu ile ilgilenen özel ekip, tüm ilçelerde proje ve inşaatları tek tek incelemeye aldı. İstanbul’da olduğu gibi Bodrum’da da en çok kot oyunları dönüyordu. Bodrum bu konu üzerinden yıkımlarına bu ay sonu başlıyor.

Bazı müteahhitler tarafından arazide hafriyat yaparak kotlar değiştiriliyor ve imar planında bulunan kodlandırma hükümlerine aykırı ruhsat düzenleyip fazladan kat sayısı alınıyor. Bodrum, Fethiye, Marmaris, Datça’da ise tespit edilen konutların yıkımı ise kısa süre sonra gerçekleşecek.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz