İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın katılmış olduğu törende, Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli ve Sarıgazi-Taşdelen-Yenidoğan metro hatlarının sözleşmeleri imzalandı. Tören, Saraçhane’de bu

İstanbul’da İki Yeni Metro Hattı
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılmış olduğu törende iki yeni metro hattının sözleşmeleri imzalandı.
2020 Yılında Hizmete Sunulması Bekleniyor
İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın katılmış olduğu törende, Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli ve Sarıgazi-Taşdelen-Yenidoğan metro hatlarının sözleşmeleri imzalandı. Tören, Saraçhane’de bulunan belediye binasında düzenlendi. İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın konu ile ilgili açıklamaları,  “İstanbul için  çok önemli olan, ulaşımda yeni katkı sunacak metro hattımızın sözleşmesini  imzalamak üzere birlikteyiz. ‘İstanbul’umuza hayırlı olsun’ diyorum. İnanıyorum  ki 2020 yılı içerisinde hizmete sunulacak ve böylece insanlarımız İstanbul’un bir  ucundan diğer ucuna rahatlıkla erişebilecek.” şeklinde oldu.
Günlük Hareketlilik 50 Milyonu Bulacak
İstanbul’daki günlük hareketliliğin 2004 yılında 11 milyon civarında olduğunu ve bu sayının günümüzde 30 milyon civarına ulaştığını belirten Kadir Topbaş, hareketliliğin 50 milyona kadar ulaşabileceğini belirtti. Kadir Topbaş’ın açıklamaları;
“Yakın gelecekte bu 45-50 milyonları bulacaktır. Bu nedenle biz de  İstanbul’un ulaşım sistemlerini öncelikli ve ağırlıklı noktaya koyduk. Bir kentin  ulaşım sistemleri ne kadar doğru ve düzenli ise o şehirdeki yaşam o kadar  kaliteli, rekabet gücü o kadar fazla ve istihdama açılan pencereler o kadar çok  olur. Biz de bütçemizin büyük bir bölümünü, yüzde 50 civarında yatırım  imkanlarımızı ulaşıma ayırdık. 13 yıl içerisinde İstanbul’da 42 milyar hatta 43  milyara yakın sadece ulaşıma yatırım yaptık. 2017 itibarıyla da 5 milyar lira  civarında ulaşımla ilgili yatırım programımız var.
Şu anda aktif olarak takriben 150 kilometre, inşaatı  devam eden de 197 kilometre var. İhalesini yaptığımız toplam 82 kilometrelik 6  hattımız var. Arkasından da artı 72 kilometrelik bir hattımız devreye giriyor.  Bunlarla birlikte hedefe koyduğumuz 400 kilometreleri aşmak değil, onun ötesinde  hatta 776 demiştik, onun da ötesinde bin kilometreyi aşan bir raylı sistem  İstanbul’a konulduğu zaman maksimum yarım saat mesafede insanların toplu  taşımaya, metroya erişebilmeleri ve kentin her noktasına ulaşabilmeleri mümkün  olacak. Bu bir hayal değil gerçek. Yerin altında milyonlarca insan, İstanbul’un  her noktasına erişebilme imkanı bulacak.”  şeklinde oldu.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.