İstanbul’da İlçelere Göre Konut Amortisman Süreleri

TSKB Gayrimenkul Değerleme tarafından yayınlanan Bir Bakışta Markalı Konut Piyasası / 6 Aylık Değerlendirme Raporu’nda İstanbul genelindeki markalı konut projeleri ile ilgili analizler yer alıyor.

Avrupa Yakası Daha Hızlı

İstanbul’daki markalı konut projelerindeki ortalama amortisman, yani geri dönüş süresi 24.7 yıl olarak belirlendi. Avrupa Yakasında yer alan projelerdeki amortisman süresi 23.8 olarak açıklandı. Avrupa Yakasındaki geri dönüş süresinin en hızlı olduğu bölge Esenyurt – Beylikdüzü olup, bölgedeki konut projelerindeki amortisman süresi 19.3 yıl olarak belirlendi. Geri dönüş süresi en uzun olan bölge ise 30.1 yıl ile İstinye – Tarabya oldu.

Anadolu Yakasındaki konut projelerinin geri dönüş süresinin en hızlı olduğu bölge; Sancaktepe – Sultanbeyli – Samandıra oldu. Bu bölgedeki geri dönüş süresi 21.8 yıl olarak açıklanırken; Kadıköy – Bağdat Caddesi – Göztepe – Kozyatağı bölgesi ise 34.4 yıl ile geri dönüş süresi en uzun olan bölge oldu.

Anadolu Yakasında Yüzde 4 Değer Artışı

Anadolu Yakasındaki markalı konut projelerinin ortalama 6 aylık değer artış oranı yüzde 4 olarak belirlenirken, Avrupa Yakasında bu oran yüzde 3,8 olarak açıklandı. Avrupa Yakasında en fazla fiyat artışının görüldüğü bölge yüzde 7,4 ile Bomonti oldu. Bomonti’yi yüzde 6,3 oranında değer artışı ile Halkalı – Başakşehir – Ispartakule ve Kayaşehir izledi. İstinye – Tarabya bölgesindeki fiyatlarda yüzde 2,3 oranında, Kadıköy – Bağdat Caddesi – Göztepe – Kozyatağı bölgesinde ise yüzde 0.5 oranında bir gerileme görüldü.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz