İstanbul’da Kira Fiyatları Artmıyor

2017 yılındaki kiralık ev fiyatları ile 2016 yılındaki kiralık ev fiyatları arasında fazla bir değişiklik gözlemlenmediği, kiralara yapılan zamların enflasyon oranında olduğu ve artışın yalnızca ulaşım çalışmalarının yoğun olduğu bölgeler ile sınırlı kaldığı görülüyor.

Kadıköy’de Kiralar Artmadı

Kadıköy’deki kira fiyatları, kentsel dönüşüm çalışmalarının yoğun hız kazanması nedeni ile 2012 ve 2015 arasındaki dönemde yüzde 200 oranında artışı bile görmüş olsa da 2016 yılında kirası 2 bin TL ve üzeri olan evlerin kira bedeli, 2017 yılında 2 bin TL oldu.

Yükselen Kira Fiyatları da Mevcut

Kentsel dönüşüm çalışmalarının yeni yeni başlayıp hız kazandığı Üsküdar’daki 3+1 tipte olan kiralık evlerin kira bedeli geçtiğimiz yıl bin 600 TL ve üzeri iken 2017 yılında söz konusu fiyat bin 850 TL ve üzeri oluyor. Kira bedelinin yükselmesine sebep olarak konut stokunun az olması gösteriliyor. Bakırköy’deki 3+1 tipte olan kiralık evin kira bedeli 2 bin 500 TL iken, Bağcılar’da bulunan 3+1 tipte rezidansın kirası 5 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. Güngören’deki bir rezidansın kirası da 5 bin TL ve üzeri olabiliyor.

Kira Fiyatlarını İç Göç Etkiliyor

Sektör uzmanlarına göre kiralık ev fiyatlarını büyük bir oranda iç göç etkiliyor. Esenler, Bağcılar ve İkitelli’de yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalarında hem müteahhitlerden hem de devletten yardım alan hak sahipleri Bakırköy, Beşiktaş ve Şişli gibi ilçelerde ev ararken, talebin artması ile söz konusu bölgelerdeki evlerin birkaç günde kiracı bulması mümkün oluyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz