Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark’ta faaliyet gösteren Türkiye Veri İşleme Merkezi’nin yaptığı İstanbul’da Konut Değer Değişimi araştırmasının sonuçlarına göre, son bir yıl içe

İstanbul’da Konut Değer Değişimi 
Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark’ta faaliyet gösteren Türkiye Veri İşleme Merkezi’nin yaptığı İstanbul’da Konut Değer Değişimi araştırmasının sonuçlarına göre, son bir yıl içerisinde Sarıyer, Başakşehir ve Beylikdüzü’ndeki konut fiyatları düşüşe geçerken, 33 ilçede enflasyon oranının altında artış meydana geldi.
Sarıyer’de Yüzde 4,09 Düşüş
Konut fiyatlarına bakıldığında Beykoz ve Beşiktaş’ta meydana gelen artış oranı enflasyonu geçiyor. Sarıyer’de yüzde 4,09 oranında, Başakşehir’de yüzde 1,75 oranında ve Beylikdüzü’nde yüzde 1,10 oranında olmak üzere üç ilçede de düşüş meydana geliyor. Avcılar’da herhangi bir değişim söz konusu olmazken, diğer 33 ilçede enflasyon oranının altında sınırlı artış meydana geldi.
En yüksek Artış Beykoz’da
Son bir yıl içerisinde meydana gelen en yüksek artış Beykoz’da olup, yüzde 14,79 oranında oldu. Beykoz’u ikinci sırada takip eden Beşiktaş’ta yüzde 13,01 oranında, üçüncü sırada yer alan Adalar’da yüzde 6,87 oranında, dördüncü sırada yerini edinen Sultanbeyli’de yüzde 6,57 oranında, beşinci sırada bulunan Büyükçekmece’de yüzde 6,46 oranında, altıncı sırada yerini edinen Gaziosmanpaşa’da yüzde 6,32 oranında, yedinci sıradaki Eyüp’te yüzde 5,68 oranında, sekizinci sıradaki Kağıthane’de yüzde 5,65 oranında, dokuzuncu sıradaki Sultangazi’de yüzde 5,56 oranında ve onuncu sırada yer edinen Bakırköy’de de yüzde 4,94 oranında artış meydana geldi.
Konut, Döviz ve Enflasyona Karşı Güçsüz Kalıyor
TUVİMER Strateji ve İş Geliştirme Direktörü Ömer Türkoğlu, konut fiyatları ile ilgili değer artış hızı hakkındaki açıklamalarını, “Konutun, döviz ve enflasyona karşı güçsüz kaldığını hem bizim datalarımız hem de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın dataları söylüyor. Konut fiyatlarında değer artış hızındaki yavaşlamanın, hatta dövize karşı ciddi anlamda düşük değer artışlarının İstanbul’da dahi dikkat çekici durumlara gelmiş olması, konut sektörünün konunun üzerine daha detaylı araştırmalar yapması gerekliliğini ortaya koymaktadır. İlçe ortalama konut metrekare değerlerinde gözlemlenen en yüksek artışlarda yeni lüks konut üretiminin değere etkisinin de göz önünde bulundurulması gerekmektedir.” şeklinde yaptı.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.