İstanbul’da Kira Getirisi Hayal Kırıklığı Yarattı, En Çok Anadolu Kazandırdı

Büyük bir merakla beklenen kira getiri oranları açıklandı. İstanbul’da kira artış oranı yüzde 357 seviyesinde sınırlı kalırken Bayburt ise ev sahiplerinin yüzünü güldüren il olarak kayıtlara geçti. Bayburt’ta kira oranları yüzde 4 bin 228 seviyesinde gerçekleşti. Kira oranlarının belirlendiği dönemde ise enflasyon artışı yüzde 532 olarak belirlendi.

2009 Yılından Bu Yana En Düşük Seviyede!

Açıklanan yeni oranlar ile beraber İstanbul’daki konut kira tutarları 2009 senesinden bu yana en düşük seviyeyi görmüş oldu. Yaşanan düşüş ile beraber kiralar mevduatın gerisine düşmüş oldu. Geriye dönük son 14 senelik zaman dilimi incelendiğinde pek çok Anadolu şehrinde bile kira bedellerinin İstanbul’un çok daha üstünde artış performansı gösterdiği görülüyor.

Ankara’da Durum Benzer

İstanbul’da 2000 ile 2014 yılları arasındaki kira gelirleri dikkate alındığında bu tarih aralığında ev satın alarak kira geliri elde etmeyi amaçlayan kişilerin zarar ettikleri görülüyor. Bu kişiler kira gelirlerinde yüzde 357 artış yaşarken aynı tarih aralığında enflasyonun yüzde 532 çıkması bu zararı çok net olarak gözler önüne seriyor. Ankara’da da benzer bir tablo yaşandığı görülürken iki ilin kira artış oranlarının aynı tarihler içerisinde benzer sonuçlar verdiği görülüyor. İstanbul’da kira getirisi hayal kırıklığı yaratmış olsa da yine de ödenen kira bedeli dikkate alındığında ortalama 1.564 liralık aylık kira bedeli ile en çok kira ödenen il olarak İstanbul lider konumda bulunuyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz