İstanbul’da Konut Metrekare Fiyatları Aralık Ayında Ne Oldu?

Türkiye’nin emlak sektöründeki itici gücü olan İstanbul kentsel dönüşüm çalışmaları ile büyük bir hızla modern şehir yapısına kavuşmaya devam ediyor. Depreme dayanıklı konutların inşaatına devam edilen şehirde son aylarda konut metrekare fiyatlarında yaşanan artışta ise ciddi bir gerileme yaşandığı dikkat çekiyor. Peki, İstanbul’da konut metrekare fiyatları Aralık ayında ne kadar yükseldi?

İstanbul’da Konut Fiyat Artışı Ne Kadar?

İstanbul’da yer alan markalı konut projeleri değerlendirildiğinde Aralık 2017 döneminde konut fiyatlarında yüzde 0,39 oranında artış yaşandığı görüldü. Son 5 yıllık zaman dilimi dikkate alındığında ise İstanbul’da ki konut metrekare ortalama birim fiyatı yüzde 113 oranında yükseldi ve 3 bin 832 lira seviyesine geldi. İstanbul’da arsa fiyatlarında yaşanan aşırı değerlenmenin neden olduğu hızlı bir fiyat artışı yaşanırken piyasa şimdi gerçek değer üzerine yoğunlaştığı için fiyatlardaki aşırı değerlenme yavaşlamış gibi görünüyor.

Ankara ve İzmir’de Son Durum Ne?

Türkiye’nin inşaat sektörü hızlı olan diğer şehirleri arasında yer alan Ankara ve İzmir’de de konut metrekare birim fiyatlarında artış yaşandığı görüldü. Ankara’da Aralık 2017 döneminde bir önceki aya oranla fiyatlar yüzde 6,4 oranında yükselerek 1.703 lira olarak tespit edildi. Son 5 yıllık süreçte artış yüzde 59 olarak kayıtlara geçti. İzmir’de ise 2017 Ocak ayında yaşanan artış bir önceki aya oranla yüzde 17,8 olarak gerçekleşti ve konut metrekare fiyatları 2 bin 627 lira olarak kayıtlara geçti.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz