İstanbul’da Konutların Yüzde 58’i Otoparksız

Türkiye İstatistik Kurumu’nun Motorlu Kara Taşıtları Ekim verilerine bakıldığında, ülkemizde trafiğe kayıtlı araç sayısının Ocak ve Ekim ayları arasındaki dönemde, 2016 yılının sonuna göre 948 bin 520 adet artıp; 22 milyon 38 bin 944 olduğu görülüyor. İstanbul’daki konutların yalnızca yüzde 42’sinde otopark bulunuyor.

Kadıköy’de Otopark Oranı Yüzde 74

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Motorlu Kara Taşıtları Ekim verilerine göre, Türkiye’de trafiğe kayıtlı araç sayısı 22 milyon 38 bin 944 oldu. Gayrimenkul veri analizi platformu Endeksa’nın yürütmüş olduğu İstanbul’daki Konutların Otopark Mevcudiyeti araştırmasının sonuçlarına bakıldığında, İstanbul’daki konutların yalnızca yüzde 42’sinin otoparkı bulunuyor. İncelenmiş olan 900 bin konutun verilerine göre, otoparklı konutların yüzde 45’lik bir oranı kapalı; yüzde 55’lik bir oranı ise açık otopark oluyor. Otoparklı konutların en yoğun olduğu ilçelere bakıldığında Anadolu Yakası dikkat çekiyor. Otoparklı konutların en yoğun yer aldığı ilçeler arasında ilk sırada yüzde 74’lük oran ile Kadıköy yer alıyor. Kadıköy’de her 4 konuttan 3’ünün açık ya da kapalı otoparkı bulunuyor. İstanbul’da otoparklı konutların en az yer aldığı ilçe ise Adalar oluyor. Adalar’daki konutların yalnızca yüzde 1’lik oranında açık ya da kapalı otopark bulunuyor.

Endeksa Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt, konu ile ilgili: “İstanbul genelinde otopark olması konutun değerini ortalama yüzde 45 artırıyor” dedi.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz