İstanbul’da Riskli Alanlar Bakan Tarafından Açıklandı

İstanbul Haliç Kongre Merkezi yapılan “Kentsel Dönüşüm” toplantısına ev sahipliği yaptı. Toplantıya İstanbul’da görev alan büyük şehir belediye başkanları katılırken toplantının en üst düzeyde katılımını Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki gerçekleştirdi. Bakan Özhaseki toplantıda İstanbul ile ilgili yapılaşma sorunlarını ve kentsel dönüşüm projelerini ele aldı.

İstanbul’da 19 İlçede 48 Riskli Alan Mevcut

İstanbul’da yaşanan çarpık kentleşme sorununun nedeni olarak Bakan Özhaseki İstanbul’un çok hızlı bir şekilde göç almasını ve bu hızlı göç akımına karşı hazırlık yapılmadığı için şehrin plansız olarak geliştiğini gösterdi. İstanbul’da toplam 13 milyon metrekare gibi son derece büyük bir alanın riskli alan olarak belirlendiğini belirten Bakan Özhaseki “Yaklaşık 50 bin adet riskli yapıdan bahsediyoruz. Bağımsız birim olarak ele alındığında bu 250 bin konut anlamına geliyor. Yani 1milyon 200 bin kişi bundan etkileniyor” dedi.

Türkiye Genelinde Benzer Sorunlar Yaşıyoruz 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki sorunun sadece İstanbul’da yaşanmadığını belirterek belediyelerin bu konuda önemli görevleri bulunduğunu belirterek Türkiye’nin tüm genelinde buna benzer sorunların yaşandığını dile getirdi. Kentsel dönüşümün önemini vurgulayan Bakan Özhaseki hükümetin mağduriyeti önlemek adına 1 milyar lirayı aşan tutarda harcama yapıldığını belirterek kentsel dönüşüme çok değer verdiklerini bir kere daha vurguladı. Riskli alanlar için özel çalışmalar yapıldığını bir kere daha belirten Özhaseki mümkün olan en kısa sürede çalışmaları tamamlamak istediklerini vurguladı.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz